1

Topic: Golf 4 gti

Buna ziua,
   Detin un vw golf 4 gti, fabricat in 2002, motor 1,8 turbo, 150 cp, benzina, are 160 000 km la bord.
   M-ar interesa sa montez o instalatie gpl, vreau sa stiu daca se poate monta, cam ce pierdere de putere va fi pe gaz, cum va afecta gazul fiabilitatea motorului la un condus cat de cat sportiv (schimbat frecvent in afara localitatii la 5500-6000 rot/min), ce marca de instalatie imi recomandati, si la ce pret cu montaj inclus. Din ce m-am documentat eu am inteles ca s-ar pune 2 plamani pentru ca este turbo si are nevoie de mai mult gaz in turatii mari.
   Va multumesc anticipat.

2

Re: Golf 4 gti

Daca la un motor de 150 cp, s-ar pune 2 plamani, la cel de 350-400cp....cati ar trebui? Stai linistit, instalatiile secventiale nu necesita montarea a doi plamani, pentru ca sunt omologate pentru puteri mari de motor. Calculatorul care se pune in comunicare cu al masinii, da debit si presiune in functie de turatie si sarcina. De aceea nu se pierde din putere. La Golf 4, am montat Tomasetto STAG200 si au mers perfect. Cand te mai documentezi, citeste site-urile de specialitate, si ai sa vezi ca motoarele nu sunt afectate de functionarea pe gaz, ci de utilizarea incorecta a gazului.

3

Re: Golf 4 gti

Mersi de informatii, tocmai asta incerc sa fac, sa ma documentez cat mai bine inainte sa iau decizia de a pune instalatie de gaz pe masina asta, ca sa nu imi para rau dupa aceea. Deci am inteles din ce mi-ati zis mai sus ca ramane aceeasi putere a motorului iar condusul mai sportiv nu va uza motorul mai mult ca pe benzina daca instalatia va fi intretinuta si utilizata corespunzator.
  Ce marca de instalatie imi recomandati pentru aceasta masina ? Si cat ma costa o astfel de instalatie la dumneavoastra cu tot ce-i trebuie (montaj ,reglaje, alte piese, etc).
   Va multumesc.

4

Re: Golf 4 gti

Asa cum ti-am spus, Pe Golf 4 am montat Tomasetto. Acum, avand in vedere ca este un gti, si faptul ca tu conduci mai sportiv, recomandam un STAG 300, care are posibilitatea sa sustina mai prompt diferentele de debit si presiune. Dar intervine diferenta de pret: STAG200= 2400,00, STAG300= 2850,00. La aceste preturi se adauga diferenta de 300,00 la rezervor, in cazul in care optezi pentru cel in locul rotii de rezerva. Pentru mai multe amanunte intra pe  www.nordservice.ro  .