1 (edited by mediaset 2010-11-23 01:18:15)

Topic: Peugeot 307

am montat un BRC secvential pe un peugeot 307.merge super-bine,problema e ca acul la benzina coboara chiar daca merg pe gaz.se duce pe rosu in  maaxim o zi.Alimentez iar cu 6 litri(la peugeot sub 5,80 litri alimentati nu se misca acul) si acul se duce mai mult decat ar trebui spre plin.deci ii vede si pe cei bagati anterior pentru aprindere.ce se poate face la  peugeot 307 ca sa se astampere acul ala si sa indice  corect?Eu am inteles ca calculatorul masinii se pacaleste si socoteste combustibilul trecut prin motor

2

Re: Peugeot 307

nu imi raspunde nimeni ce se poate face?

3

Re: Peugeot 307

SCUZE pentru raspunsul dat atat de tarziu, dar recunosc ca te-am observat abia acum. Problema ta se intalneste si la alte masini, in special la cele frantuzesti, si este, asa cum ti-ai dat seama si singur,  din cauza calculatorului masinii: are alti parametri dupa care calculeaza consumul, iar nivelul in rezervor nu-l ia dupa un plutitor. Se remediaza cu montarea unui emulator de injectoare, pentru benzina, care transmite calculatorului  ca acestea nu functioneaza si nu mai e nevoie sa modifice nivelul benzinei din rezervor. Imi cer scuze inca o data pentru intarzierea raspunsului.

4

Re: Peugeot 307

si eu am tot un 307 si face la fel dar nu imi mai fac griji ca bag benzina de 20 ron si sare acul la locul lui
daca este peste jumate rezervorul cu benzina nu mai ajunge pe rosu sare singur la locul lui
salut

5

Re: Peugeot 307

salut.Unde pot monta emulatorul ala?ce pret are 'si daca se rezolva problema mea?

6

Re: Peugeot 307

Se monteaza intr-un service autorizat, costurile nu le cunosc, dar ma pot interesa. Spune-mi de unde esti, ca sa vad unde ai putea sa gasesti, si cat ar costa, aproximativ.

7

Re: Peugeot 307

sunt din Pitesti.As dori odata emulatorul ala .si as mai dorii reglat sonda de gpl din buutelie deoarece intre 11 si 16 litri ledul clipeste .si alta treaba nu imi da Buzz niciodata cand ma apropii sa raqman fara gpl.

8

Re: Peugeot 307

Lasa-mi o adresa de mail, sa te trimit la cineva din Bucuresti sa te rezolve.

9

Re: Peugeot 307

NordService wrote:

Lasa-mi o adresa de mail, sa te trimit la cineva din Bucuresti sa te rezolve.

danyc02@yahoo.co.uk

10

Re: Peugeot 307

Tu nu esti "mediaset" !

11 (edited by mediaset 2011-02-20 13:18:03)

Re: Peugeot 307

salut.
eu sunt mediaset.si eu am fost si guest ala de mai sus nu ma pot loga din cauza sistemului folosit de voi.deci cum rezolv si eu problema cu acul de la benzina?s-au sa vin la craiova,ca distanta este cam la fel.Am observat o treaba.daca ai benzina ceva peste jumatatea cadranului tot asa scade dar cand se apropie de rosu te trezesti odata ca urca unde ar trebui sa stea
PS: ce este cu Dexter ala de care am citit pe aici?cat ajuta motorul(supapele),cat cosa SI DACA SE POATE MONTA LA MINE.eu am un sil linistit de mers,nu fac liniute,avem ip dinamic prin rds,

12

Re: Peugeot 307

Am inteles! Scuze, n-am stiut ca face probleme sistemul. Am vazut alta adresa de IP, si m-am derutat. OK! Am sa-ti trimit mail pe adresa data de tine.

13

Re: Peugeot 307

te rog sa imi raspunzi si la intrebarea aia cu Dezter,ai postat raspunsul cand eu editam intrebarea  smile

14

Re: Peugeot 307

mediaset wrote:

te rog sa imi raspunzi si la intrebarea aia cu Dezter,ai postat raspunsul cand eu editam intrebarea  smile

Da, sistemul se numeste DEXTER si are rolul de a lubrifia suplimentar si a raci supapele, pentru a intarzia uzura lor prematura. Se poate monta pe orice masina, si costa 150.00lei tot sistemul (practic, bidonasul cu temporizatorul si solutia) la montaj, dupa care se cumpara numai solutia, care costa 35.00lei.

15

Re: Peugeot 307

ma uimiti cat de pregatiti sunteti.cred ca va trebui sa va fac o vizita la craiova pentru cele doua probleme.va ia mult timp rezolvarea celor doua probleme daca vin intr-o sambata?

16

Re: Peugeot 307

sa imi raspundeti si mie la ultima intrebare.

17

Re: Peugeot 307

mediaset wrote:

sa imi raspundeti si mie la ultima intrebare.

Nu dureaza prea mult, maxim o ora, cu reglajele pentru nivel cu tot. Trebuie sa ma anunti din timp cand vrei sa ajungi la noi, pentru ca trebuie sa comand emulatorul.