1

Topic: recomandare instalatie GPL pentru Logan 1.6 8v

Buna ziua,

1. as dori o recomandare de model de instalatie GPL pentru a fi montata pe un autoturism Logan 1.6 MPI 8v din 2004
2. care instalatie are piesele de legatura dintre furtunuri (T-urile) din metal ? (se pare ca cele din plastic mai crapa si atunci se pierde lichidul de racire).
3. mai la vara planuiesc sa fac un drum lung. Ce se intampla daca la un moment dat instalatia GPL nu mai functioneaza ? se poate continua fara probleme pe benzina ?

Multumesc,
siandu

2

Re: recomandare instalatie GPL pentru Logan 1.6 8v

Buna "siandu"! 1)-Ca recomandare, avand in vedere ca vrei sa pleci si in afara, poti monta Landi Renzo (au reprezentanta si in
alte state din Europa). 2)-Are si teurile din metal. 3)-Daca nu mai functioneaza, dintr-un motiv anume,  pe gpl, trece automat pe benzina, sau poti s-o treci tu din comutator, oricand doresti.
Toate cele bune!

3 (edited by siandu 2011-03-02 13:40:43)

Re: recomandare instalatie GPL pentru Logan 1.6 8v

multumesc pentru raspunsurile rapide !

- ca rezervor m-am gandit la unul toroidal. Care este dimensiunea maxima ce se poate monta ?
- puteti posta imagini despre comutatorul benzina-gaz al instalatiei Landi-Renzo ? (cum arata, unde este pozitionat, etc)

4

Re: recomandare instalatie GPL pentru Logan 1.6 8v

Loganul are roata pe 15", si nu incape in locasul ei un rezervor toroidal mai mare de 42lt (util 32-34lt). Am sa caut o poza cu comutatorul si am sa o postez.

5 (edited by siandu 2011-03-03 16:51:47)

Re: recomandare instalatie GPL pentru Logan 1.6 8v

am citit diverse posturi in care posesorii de Logan spuneau ca au montat rezervor toroidal de 52 lt. Este posibil ?
Am observat ca Tomasetto Stag 300 este mai scumpa decat Landi Renzo. Ar merita diferenta de pret daca aleg Tomasetto ?

6

Re: recomandare instalatie GPL pentru Logan 1.6 8v

siandu wrote:

am citit diverse posturi in care posesorii de Logan spuneau ca au montat rezervor toroidal de 52 lt. Este posibil ?

Da, cam fest si cred ca un pic mai sus, dar nu deranjant.

siandu wrote:

Am observat ca Tomasetto Stag 300 este mai scumpa decat Landi Renzo. Ar merita diferenta de pret daca aleg Tomasetto ?

Pe Logan, merg bine amandoua (Tomasetto STA200 si Landi Renzo) , dar STAG300 e net superioara.

7

Re: recomandare instalatie GPL pentru Logan 1.6 8v

instalatia Tomasseto are T-urile din metal ? daca nu, se poate alege la montaj sa se puna unele de metal ?

8

Re: recomandare instalatie GPL pentru Logan 1.6 8v

Da, se pot inlocui, daca service-ul montator este pregatit si are in magazie si, binenteles, daca vrea! Pentru ca cele din metal sunt mai scumpe, evident.