1

Topic: Nu mai comuta pe gaz .....

Salutare !! am o dacia 1310 cu instalatie gpl clasica !! Am dat singur butelia de gaz jos pt a baga masina in ciclop ( instalatia mergea perfect) !! Cand am luat masina din ciclop si am montat butelia la loc, am bagat  aproximativ 6-7 litri de gaz dar nu mai comuta deloc pe gaz !! ledurile de pe comutator se aprind,instalatia imi opreste benzina dar nu comuta pe gaz!! A fost f.simplu de dat jos butelia de pe masina... in schimb am avut mici probleme la un papuc pt ca mergea ff greu !! aceea sa fie oare cauza ? nu inteleg de ce nu merge pe gaz din timp ce  furtunul pe care se afla robinetul de gaz si care  merge spre carburator este rece din cauza circulatiei gazului !! Va multumesc !!

2

Re: Nu mai comuta pe gaz .....

Da-mi mai multe amanunte ca nu inteleg ce face de nu merge pe gaz??! Si nu am inteles ce problema are papucul aici? Masina la care ai probleme e un papuc? Ca nu inteleg!!!

3

Re: Nu mai comuta pe gaz .....

cand comut pe gaz pur si simplu nu merge, se opreste motorul !! becurile din bord de la comutator sunt aprinse !!  cand am montat butelia, pe langa conducte,avea si 2 fire cu un papuc mai mare care intra ff greu !! ma gandesc ca acel papuc sa fie problema? de obicei cand masina este comutata pe gaz se aude un clinc la butelie ca si cum ar deschide circuitul gazului !!! acum nu se mai aude deloc !! Oare  problema mea este pe partea electrica ?

4

Re: Nu mai comuta pe gaz .....

cravio wrote:

....avea si 2 fire cu un papuc mai mare care intra ff greu ....?

Aaaa!!! Despre papucul de la firele din multisupapa spui tu!!! Pai daca a intrat greu si, mai ales, daca nu se aude tacanind cand pui contactul, e clar ca nu merge electrovalva aia, sa-i dea drumul la gaz. Ori e firul intrerupt, ori papucul ala nu face contact. M-ai derutat pentru ca ai zis ca furtunul este rece. Daca nu ajunge gazul in "plaman", cum e furtunul de gaz rece?

5

Re: Nu mai comuta pe gaz .....

furtunul care iese din plaman este rece , ca si cum ar fi gaz pe el !!! cand pun contactul, se aude un tacanit la motor,dar la butelie nu !!!

6

Re: Nu mai comuta pe gaz .....

Poate fi rece pentru ca e frig afara si este rece antigelul. Daca tacanitul se aude doar in compartimentul motor, inseamna ca lucreaza doar electrovalva de acolo, nu si cea de pe butelie.