1

Topic: Instalatie GPL SH de pe alta marca de masina

Va salut!
Am o mazda cu motor de 2000 cmc (6 cilindri), 146cai, din 1995 pentru care caut o instalatie de gaz SH, pentru ca noua e prea scumpa si nu se justifica pe masina mea.
Am gasit pe internet una provenind de la un peugeot de ~180 cai si una de la un bmw 320, nu stiu ce marci sunt instalatiile.
La ce trebuie sa fiu atent cand cumpar o asemenea instalatie?
Aveti ceva similar in stoc?
Inteleg ca instalatia de gaz are un calculator care se adapteaza cumva dupa cel al motorului. Se conecteaza la senzori/calculatorul masinii sau numai la injectoarele de benzina si astfel ii copiaza mersul?
PS: sunt din craiova.
Multumesc.

2

Re: Instalatie GPL SH de pe alta marca de masina

Am uitat sa va intreb daca exista vreo sansa sa mearga o instalatie clasica montata. Asta e admisia mea. motor euro2.
http://www.mazda626.net/index.php?app=c … ach_id=938

3

Re: Instalatie GPL SH de pe alta marca de masina

Buna Sorinx! In primul rand, verifica sa fie in 6 cil, nu 4, pentru ca nu merge instalatia in 4 pe motorul de 6. In al doilea rand, pana nu o cumperi, du-te cu ea la un service montator s-o verifice la starea componentelor, daca e completa, si mai ales, daca este o instalatie la care au softul si interfata de reglaj. Pentru ca, nu stiu care service iti garanteaza functionarea unei instalatii secventiale SH dupa montaj. Aceste instalatii au componente care se deterioreaza daca nu au fost intretinute cu revizii periodice si sunt foarte scumpe. Crede-ma ca am vazut cu ce instalatii second vin unii! In general se dau jos dupa masini cand nu mai merg, sau merg prost din cauza faptului ca nu au fost intretinute. Pentru ca majoritatea merg cu ele...pana nu mai merg. In acel moment pentru unele componente este prea tarziu, trebuie cumparate altele. Si luate una peste alta (montaj, reglaj, componente), ajungi sa dai cam cat pe una noua. Si nu ai nici garantie.
O instalatie clasica, pe tipul tau de motor, nu-ti recomand! Sunt service-uri care monteaza oricum, dupa care nu-i mai intereseaza cum merge. Mai ales ca Mazda are un motor cam pretentios. Ai vazut cate vacuumuri are!
Numai bine!