26

Re: ce instalatie sa montez?

Valic wrote:

Buna ziua.
Posed un Ford Focus 2003 1.6L benzina. Vreau sa instalez o sisteme pe gaz. Mi sa spus ca Lovato sint bune. Speneti-mi va rog ce model Lovato s-ar potrivi cel mai mult.
multumesc

Lovato secventiala, binenteles, in niciun caz Lovato clasica. Nu pot sa-ti dau, deocamdata, amanunte despre ea, pentru ca inca nu montam acest tip.

27

Re: ce instalatie sa montez?

si o intalatie secventiala la motorizarea de mai sus in locul roti de rezerva cat costa?

28

Re: ce instalatie sa montez?

si daca vreau prin rate trebuie facuta prin banca sa imi mai ia si dobanda, prin magazin cu rate fixe nu se poate?

29

Re: ce instalatie sa montez?

paponne29 wrote:

si o intalatie secventiala la motorizarea de mai sus in locul roti de rezerva cat costa?

Noi, la acest tip de motor, recomandam Tomasetto STAG200, care, la noi, costa 2700.00lei cu rezervor in locul rotii de rezerva.

30

Re: ce instalatie sa montez?

paponne29 wrote:

si daca vreau prin rate trebuie facuta prin banca sa imi mai ia si dobanda, prin magazin cu rate fixe nu se poate?

Inainte de toate, trebuie sa te lamuresc, ca nimeni nu-ti da bani imprumut fara dobanda. Chestia cu rate fixe nu inseamna ca nu platesti o dobanda, este bagata in pretul total si impartit egal la cate rate vrei sa faci. Cui crezi ca ii  convine sa plateasca instalatiile toate o data si sa astepte un an sa-si recupereze banii? Tu ai face asa? Mai ales acum pe criza, cand toata lumea vrea banii jos!

31

Re: ce instalatie sa montez?

Mai am o nelamurire. Care este diferenta dintre o instalatie clasica 1780 ron si una secventiala 2700 ron?
Va multumesc

32

Re: ce instalatie sa montez?

Cea secventiala este cea cu calculator, care se pune in legatura cu cel al masinii, copiaza diagrama de injectie de pe benzina si are  rampa separata de injectoare care se monteaza in galeria de admisie. La aceasta, functionarea este la fel ca pe benzina, fara sa piarda din performantele masinii. Cea clasica, e cea simpla, fara toate acestea. Sa ne anunti cand te hotarasti si-ti montezi instalatia pe masina, care sunt impresiile. Toate cele bune!

33

Re: ce instalatie sa montez?

multumesc pentru informatii. o se ne auzim cat mai curand pentru motaj. Din cea Clasica daca trece automat de pe benzina pe gpl automat ca nu marita sa investesc 2700 pentru o instalatie secventiala pentru o masiana care are peste 15 ani, desi are doar 149000 km si eu am luat-o la 126000 acum 2 ani

34

Re: ce instalatie sa montez?

Te asteptam!

35

Re: ce instalatie sa montez?

Buna ziua, am revenit cu o intrebare sper ca ultima si m-a hotaresc. Ce stiti despre Instalatia Clasica pentru monopunct Zavoli, am auzit ca este gup BRC?
Va multumesc

36

Re: ce instalatie sa montez?

Zavoli nu este foarte raspandita in Romania, mai sigur, nici nu stiu cine monteaza acest tip. Noi am adus cateva piese de schimb (niste membrane, filtre, bobine...si cam atat). Daca nu se monteaza, nici importatorii nu aduc ce este nevoie. Sfatul meu este sa-ti montezi o instalatie care este mai raspandita, sa poti sa remediezi defectiunile cand vor aparea.

37

Re: ce instalatie sa montez?

Instal Virsta monteaza tipul acesta de instalatie si instalatia clasica pentru injectie monopunct costa 1600 ron

38

Re: ce instalatie sa montez?

Atunci, asigura-te la ei ca aduc piese de schimb, sa nu ai probleme cand iesi din garantie.

39

Re: ce instalatie sa montez?

Ce instalatie recomandati ptr Kia Ceed 1,4 ? Ați montat pana acum instalatii pe ceed si la ce pret ? Multumesc anticipat .

40

Re: ce instalatie sa montez?

Orice instalatie secventiala. Nu are un motor pretentios sau complicat. Depinde cat vrei sa investesti in ea.Preturile noastre le gasesti aici: http://www.nordservice.ro/

41

Re: ce instalatie sa montez?

Buna ziua,

Pentru un Focus 2008 1.6 16v E4, ce instalatie recomandati? e adevarat ca cea mai ok ar fi Prins sau Landi?

Multumesc,

42

Re: ce instalatie sa montez?

Da, e buna si Landi Renzo, Prins-ul e cam scumpa pentru tipul asta de motor, e buna si Tomasetto STAG 200. Nu e un motor foarte pretentios, se adapteaza usor la gpl.

43

Re: ce instalatie sa montez?

focus wrote:

Buna ziua,

Pentru un Focus 2008 1.6 16v E4, ce instalatie recomandati? e adevarat ca cea mai ok ar fi Prins sau Landi?

Multumesc,

Eu am Tomasetto Stag 200 pe Focus 2 si sunt foarte multumit, nu mi-a dat erori in bord si nu se simt scapari de putere (si eu am motor de 1.4)

44

Re: ce instalatie sa montez?

pentru dacia supernova 1.4 ce tip de gpl se potriveste si cat ar consuma....in prezent consuma cam 6/100 in afara.

45

Re: ce instalatie sa montez?

Supernova are motor de renault, cu admisia de plastic, si nu merge montata o instalatie clasica. E predispusa la rateuri in admisie, moment in care poate sa-i sparga capacul, sa-i arunce filtrul de aer, etc. Deci, recomandam montarea unei instalatii secventiale, oricare tip, de exemplu, un Landi Renzo s-ar adapta foarte bine. La secventiale consumul este copiat de la benzina, asa ca v-a fi o diferenta de maxim 1-1.5lt.