1

Topic: GPL Lovato

Am o Dacie cu instalatie de GPL Lovato.In ultimul timp am o problema, in timpul mersului nu mai trage motorul dupa un anumit timp de mers, daca incerc sa o turez se plafoneaza, desi mai am gaz in butelie.Acum doua zile am anulat electrovalva de la butelie si am lasat-o pe direct in speranta ca nu mai face probleme, dar a inceput sa consume prea mult si tot nu am scapat de problema cu turatia.Astept un raspuns.Multumesc anticipat.

2

Re: GPL Lovato

Nu este indicat sa anulezi electrovalva de la butelie. Crezi ca e pusa in plus? Incearca si curata, mai bine, electrovalva de la motor, cea de gaz. Schimba-i filtrul, pentru ca e clar ca nu ai debit suficient. Te astept cu vesti!

3

Re: GPL Lovato

Filtrul l-am curatat recent, dar daca e nevoie de unul nou puteti sa-mi ziceti de unde as putea sa-l cumpar???

4

Re: GPL Lovato

Important este...dupa cat timp l-ai curatat? Pentru ca la noi vin clienti care n-au schimbat niciodata filtrul si gasim si conducta infundata. Blocate cuiele la electrovalve si deteriorate membranele din reductor (plaman). Lovato este o instalatie foarte buna, dar trebuie si ea intretinuta periodic. Mai e posibil ca, din cauza impuritatilor din gaz, sa se fi blocat (infundat) surubul de reglaj debit de pe furtunul care intra in carburator.