1

Topic: consum mare la instalatia de gpl

buna  ziua am si eu un cielo din 96 cu instalatie gpl landi renzo imi consuma 17 la 100 stie cineva ce sa intampla din ce cauza ?? o parte din prieteni zic ca s-ar putea sa comsume asa din cauza filtrelor la gpl si au zis sa le schimb voi de ce parere sunteti ?

2

Re: consum mare la instalatia de gpl

Hristos a Inviat! Am revenit cu o intrebare, am un opel astra f 1.4, monopunct 44 kw, si am pus o instatie clasica dar consumul este dupa parerea mea prea mare 14 l/100 km oras, 10l/100 mix, am fost de nenumarate ori la firma unde am pus-o si a mai umblat dar ei o fac doar sa le iasa lor noxele nu pentru consum mai mic. Am avut o problema si cu o bujie care nu intra pina la cap si i-am rectificat filetul si acum intra o sa schimb si fisele. dar ceea ce ma intereseaza este daca pot sa vin la dumneavoastra sa imi reglati mai bine dumneavoastra debitul in asa fel incat sa consume mai putin, si cat ma costa.
Va multumesc anticipat

3

Re: consum mare la instalatia de gpl

Buna Vlad! Da-ne mai multe amanunte: Cati km a rulat pe gpl, cand ai facut revizia la gpl ultima oara (schimbat filtrul de gpl), cand ai schimbat filtrul de aer al masinii ultima oara si cand ai verificat aprinderea. Toate acestea iti influenteaza consumul. Dupa ce se remediaza toate problemele astea, trebuie refacut reglajul amestecului la gpl.

4

Re: consum mare la instalatia de gpl

paponne29 wrote:

.... dar ceea ce ma intereseaza este daca pot sa vin la dumneavoastra sa imi reglati mai bine dumneavoastra debitul in asa fel incat sa consume mai putin, si cat ma costa.....

Poti veni, dar, trebuie sa suni inainte (0251468265, sau 0351444411), sa-ti faci programare. Pentru cei care nu sunt montati la noi, pretul este un pic mai mare: la clasica= 45.00lei. Dar, rugamintea mea este, cand ajungi la noi sa ai aprinderea bine pusa la punct (fise, bujii, bobina) si filtrul de aer al masinii schimbat. Te asteptam!

5 (edited by intruder 2011-05-31 10:00:22)

Re: consum mare la instalatia de gpl

Buna ziua tuturor.Doresc si eu o lamurire.Am un audi A4 motor 1,8 150 CP, pe care am montat o instalatie BRC cu reductor utimul tip (acela din poza de pe siteul BRC).
Necazul meu a aparut dupa ce am imprumutat masina unui vecin care, neavand ce face a rotit de surubul acela cu cap de imbus din mijlocul reductorului, cica i se parea ca consuma mai mult. Acum problema este ca am un consum de 14% prin oras si cam 10 %in afara. Intrebarea este, e acceptabil tinand cont ca prin oras pe benzina consuma 10% , iar in afara 7,8%?
Pot sa rotesc eu un pic de acel surub pentru a mai limita debitul si daca da in ce parte ?
Surubul de reglaj poate sa impinga sau sa traga parghia, avand un filet normal sau la fel avand filet pe stanga...
Deci daca ma puteti lamuri in ce parte sa rotesc acel surub pentru a mai limita un pic debitul, sa revina cum a fost?

6

Re: consum mare la instalatia de gpl

intruder wrote:

.......Necazul meu a aparut dupa ce am imprumutat masina unui vecin .....

Mai ai vecini d-astia? Explica-le si tu ca acest tip de instalatia, nu se regleaza ca aia de pe Dacie. Nu te sfatuiesc sa umbli asa la reductor, pentru ca ele vin calibrate din fabrica, exact pe acest tip de motor. Si nu reusesti decat s-l decalibrezi detot. Trebuie sa te duci la un service care are softul si interfata, sa o recalibreze pe calculator, in asa fel incat, presiunea sa revina la maxim 1,2b.