1

Topic: Probleme Instalatie GPL StarGaz

buna ziua, am o montat de curand o instalatie GPL star gaz, pe o dacie 1310, comutatorul original este ars si i-am pus un alt comutator, VIP 1, comuta de pe gaz pe benzina si invers, problema este ca nu arata nivelul gazului din butelie, am incercat un alt comutator STARGAZ (imprumutat) si arata nivelul, conectarile sunt urmatoarele:

1 - semanal bobina maro
2 - masa negru
3 - +12 rosu
4 - gaz albastru
5 - benzina galben
6 - NIVEL alb
7 - liber

Butelia este originala, iar la NIVEL are 2 fie: alb (semnal) si negru (masa)

Care este problema? trebuie inversate 6 cu 7, am incercat si asta dar tot nu merge

comutatorul VIP1 l-am verificat, si nu este nimic ars pe el

2

Re: Probleme Instalatie GPL StarGaz

Nu trebuie sa umbli la fire, ca ele sunt bine montate. Problema este ca fiecare comutator, citeste (primeste semnal) de la un senzor de nivel cu care se imperecheaza. Comutatorul VIP 1 nu primeste semnal de la senzor, pentru ca in mufa lui nu se potriveste cu senzorul de nivel de STARGAZ. Problema este : daca e montata de curand, de ce s-a ars asa repede comutatorul? Sa nu ai un scurt in instalatia electrica a masinii sau a instalatiei de gaz! De asemenea, ai grija sa nu pui o siguranta la instalatie, mai mare de 7-10amp.

3

Re: Probleme Instalatie GPL StarGaz

Va multumesc pentru raspuns,

instalatia a fost luata de la un prieten dupa masina lui, nu este noua, iar comutatorul a fost ars de la el,

nu se poate modifica comutatorul vip1 ca sa primeasca semnal de la nivelul buteliei?

comutatorul vip 1 este pentru buteliile cu 3fire la nivel?

4

Re: Probleme Instalatie GPL StarGaz

Nu stiu sa se bage cineva sa modifice pe cablajul ala din comutator. Pentru ca trebuie sa aiba legatura din mufa de la senzor, in mufa din comutator. Dar eu nu inteleg de ce, daca tot e SH, ce te mai muncesti atat pentru nivelul ala, care si asa e aproximativ. Eu inteleg ca nu vrei sa mai mergi pe benzina, dar, se poate face un calcul aproximativ la consum si alimentezi cand crezi ca te apropii de sfarsit! Sau, pentru mai multa siguranta, mai tine si tu 5 lt de benzina in rezervor.

5

Re: Probleme Instalatie GPL StarGaz

stiu ca este aproximativ nivelul, nici odata nu am sa am nivelul exact, deacea cand plec la drum mai lung mereu bag si benzina pentru a nu avea surpriza sa raman fara carburant pe drum, dar nu stiam dc nu merge nivelul si deacea v-am intrebat pe forum, oricum, am sa il las pe acesta pana il repara pe cel ars, ca ii l-am dat unui electrician, si dupa ce il repara il pun pe acela ca este original

6

Re: Probleme Instalatie GPL StarGaz

Daca reuseste sa ti-l repare, sa-mi spui si mie! Am si eu unele sa-i dau la reparat.

7

Re: Probleme Instalatie GPL StarGaz

Buna.Am si eu o instalatie STAR GAS injectie multipunct pe motor de 2400cm3 .Nu exista un reprezentant prin RO.(satu mare)sau cineva priceput cu adevarat in functionarea acesteia? Am nevoie de ajutor pt.a pune la punct un sistem de functionare hibrid .gpl+hho.nu stiu daca a-ti studiat subiectul,a-ti putea deschide un topic pe aceasta tema.

8

Re: Probleme Instalatie GPL StarGaz

filimon ioan wrote:

... Am nevoie de ajutor pt.a pune la punct un sistem de functionare hibrid .gpl+hho.nu stiu daca a-ti studiat subiectul,a-ti putea deschide un topic pe aceasta tema.

Vrei sa faci StarGas-ul hibrid? Cu HHO? Alimentarea cu HHO am incercat-o si noi. Seful nostru se baga in tot ce apare nou. Deocamdata a intrerupt experimentele , pentru ca s-a ivit ceva nou. Trebuie sa rezolvam neaparat gpl-ul pentru motorina. Dar o sa reia si sistemul de alimentare cu HHO.