1

Topic: GPL pe injectie mecanica.

Buna ziua,
De curand m-am ales cu o masina cu injectie mecanica, 4 cilindri , 100kw (140cp) si doresc sa montez instalatie GPL.
Stiu ca NU se poate monta gpl secvential, ci doar vechea generatie de instalatii.
Ceea ce nu sunt inca convins este ca acest gen de instalatie va putea doza cantitate suficienta de GPL.
Ce se poate face? ...(2 plamani, 1 dar mai mare? ) pt ca nu doresc sa obturez admisia deloc. Este normal ca pe benzina sa mearga neobturat, si sa nu fiu nevoit sa dau jos obturatorul, oprind masina .....etc.

Mentionez ca traseul (galeria) de admisie este destul de lung (vezi golf 2 gti 16v)

2

Re: GPL pe injectie mecanica.

knox wrote:

......Ceea ce nu sunt inca convins este ca acest gen de instalatie va putea doza cantitate suficienta de GPL......

Se monteaza o instalatie omologata pentru puterea asta de motor, nu e nevoie de doi plamani. Daca i se face din reglaj un debit putin mai mare de gpl, nu prea pierde din putere, dar consuma putin mai mult. Obturatorul se monteaza numai daca trage aer fals pe undeva.

3

Re: GPL pe injectie mecanica.

Multumesc de raspuns.
Se poate da un exemplu de intalatie pt aceeasta putere?
Cu consumul, consider ca daca e reglata bine nu are cum sa consume cu mai mult de 30% in plus fata de benzina (deci tot se renteaza).

4

Re: GPL pe injectie mecanica.

knox wrote:

......Se poate da un exemplu de intalatie pt aceeasta putere?.....

Tomasetto, Landi Renzo, Marini, etc. Cel mai bine stabileste service-ul montator, in functie de instalatiile pentru care sunt autorizati. Oricum, nu are cum sa-ti monteze o instalatie necorespunzatoare cu puterea motorului tau, pentru ca nu te primeste la RAR, la omologare.

5

Re: GPL pe injectie mecanica.

Vartan cum e?....
Te intreb pt ca am pus deja o instalatie vartan second hand pe masina si NU MERGE!!!
Nu are cum sa mearga.
Tubulatura de injectie mecanica creeaza atat de mult vacuum incat incepe sa ia prea mult gaz si se inneaca.
Evident daca strang surubul de debit , nu mai pot pleca de pe loc , nu se mai tureaza.
Singura solutie pe care o am este sa desfac tubulatura , sa o las "deschisa" , ca sa nu fie depresiune prea mare, dar in mers nu am cum sa mai dau pe benzina . Trebuie sa opresc si apoi sa pun la loc  toata tubulatura la loc si abia apoi sa merg...ceea ce nu e prea viabil. (mai ales la iarna)
Nu prea vad cum sa rezolv problema...
Daca aveti vreo idee, ar fi binevenita.

6

Re: GPL pe injectie mecanica.

Cred ca te referi la VOLTRAN?! Dar tu pe ce masina ai montat instalatia asta?

7

Re: GPL pe injectie mecanica.

Pe un vw scirocco 16v din '87.
Stiu... este urat, este kitsch-os, este ne neconceput sa pui pe masina sport gpl...dar asta am vrut sa incerc si se pare ca nu merge...
Si da...instalatia e voltran...(uit si cand e ziua mea , deci n-am cum sa retin nume!)

8

Re: GPL pe injectie mecanica.

Problema nu este instalatia, am mai montat si noi pe Scirocco, problema e : in ce stare e instalatia, avand in vedere ca este s.h.? Pentru ca daca are uzura reductorul, si membranele nu regleaza bine presiunea si debitul, atunci da, ai probleme. Si nu-ti face probleme ca pui gpl pe masina sport. Acum se monteaza si pe cele de curse, instalatii gpl. N-ai auzit de ele?

9 (edited by knox 2011-06-21 13:27:23)

Re: GPL pe injectie mecanica.

Ba da am auzit...., spuneam asta pt ca este reactia pe care o intalnesc ....
M-am gandit la posibilitatea ca nu cumva sa fie problema din plaman.
Se poate face cumva o proba?...presupun ca contra cost cu un alt plaman....dar asta numai daca mi se asigura o oarecare garantie....pt ca sa fac o proba si cel ce face proba NU isi da interesul si se asteapta sa platesc "munca" lui , ca pur si simplu "nu merge , eu am incercat" , nu se va intampla asa usor...sunt dispus sa platesc o oarecare cota din probe daca nu merge, dar integral doar daca merge (evident platesc si plamanul).
Multumesc mult de sustinere.

10

Re: GPL pe injectie mecanica.

knox wrote:

...., spuneam asta pt ca este reactia pe care o intalnesc .....

Nu baga in seama reactiile celor din jur. Gandeste-te ca ele vin din partea invidiosilor care vad ca te plimbi cu masina (unii probabil nu au nici masina), pe bani putini, sau ignoranti care inca n-au auzit ca in lume, acum se opteaza tot mai des pentru combustibili ecologici.
Despre probe...ce sa-ti zic! Oricine iti garanteaza pe o instalatie buna, nu pe una despre care nu stiu nimic, care poate nici nu e montata corect si cu toate componentele necesare tipului tau de motor.

11 (edited by knox 2011-06-22 14:21:41)

Re: GPL pe injectie mecanica.

Am fost astazi la voi , am vb cu unul dintre baieti.
NU se poate face nimic...
Asta e....
E prea complicat.

12

Re: GPL pe injectie mecanica.

Ce sa zic, imi pare rau! Era bine daca optai de la inceput pentru una noua.

13

Re: GPL pe injectie mecanica.

N-are legatura cu instalatia de gpl...
Sunt dispus sa dau banii pe una noua...dar "NU MERGE".