1

Topic: buna seara

buna seara la toti !  sunt nou pe acest forum si sper din toate inima sa ma ajutati si pe mine ! am cautat toata ziua si in sfarsit am gasit ! deci : ma numesc Nicu si am o masina opel kadett din "91 motor c 1,4i pe care am montata si instalatie GPL mariini. problema mea care este? nu sta la relanti , nu merge rotund deloc. Am schimbat vaporizatorul (plamanul ) din cauza ca i-mi mirosea a gaz in habitaclu. I-am curatat IAC-ul si nimic . tot un relanti instabil are. pe benzina merge frumos. puteti sa-mi dati si mie un sfat ? cum pot sa o reglez ? pe vaporizator(plaman) am doua (2) reglaje. unul este pe miljocul vaporizatoruli si celalalt este sus pe vaporizator langa o bobina (electrovalva) si pe furtunul care intra in carburator mai este un robinet.  Va rog , nu mai stiu ce sa-i mai fac !!! multumesc si o seara buna !!

2

Re: buna seara

Buna Nicu! Nu prea ai citit cu atentie pe acest forum! Pentru ca ai fi dat peste acest post (nr.8), care este pe aceasta pagina: http://nordservice.ro/gpl_forum/post1751.html#p1751  , si in care am explicat cum se face reglajul la instalatiile clasice.  Dar, te avertizez, ca un reglaj optim la acest tip de motor, se face pe analizorul de gaze, pentru a se putea urmari parametrii.