1

Topic: Instalatie GPL pe Opel Astra '94, motor x16sz

Salut,

pe un Opel Astra cu motor X16SZ, mi-am montat o instalatie GPL de tip "MILANO", pentru motoare cu injectie monopunct, insa am probleme pe care pana acum service-ul care a lucrat la ea, nu a reusit sa le rezolve. Merg zilnic la ei, insa rezultate zero.
Probleme cu care ma confrunt sunt:
1. cand depasesc 50-60 km/h, si debraiez, se opreste motorul. Nu se intampla acelasi lucru la viteze mai mici, decat daca motorul este cald (am parcurs cca 10km).
2. cand sunt la drum intins (in afara localitatii) si din sens opus vin masini (mai deranjante sunt cele mari care fac curenti de aer mai puternici), masina mea da "in bot", adica ma izbeste, ca si cand intra in frana de motor.
3. aceeasi problema ca la punctul 2, apare si atunci cand iau "in bot" curentii facuti de masina in spatele careia sunt.

Atasez fotografii:
http://img697.imageshack.us/i/sany6774.jpg/
http://img24.imageshack.us/i/sany6770.jpg/
http://img63.imageshack.us/i/sany6768.jpg/
http://img194.imageshack.us/i/sany6767.jpg/
Care credeti ca ar fi rezolvarea?

2

Re: Instalatie GPL pe Opel Astra '94, motor x16sz

dbuhus wrote:

....Probleme cu care ma confrunt sunt:
1. cand depasesc 50-60 km/h, si debraiez, se opreste motorul. Nu se intampla acelasi lucru la viteze mai mici, decat daca motorul este cald (am parcurs cca 10km).
2. cand sunt la drum intins (in afara localitatii) si din sens opus vin masini (mai deranjante sunt cele mari care fac curenti de aer mai puternici), masina mea da "in bot", adica ma izbeste, ca si cand intra in frana de motor.
3. aceeasi problema ca la punctul 2, apare si atunci cand iau "in bot" curentii facuti de masina in spatele careia sunt.

   Buna! Cand iti fac reglajul, cei de la service, il fac pe analizor, sau "dupa ureche"? Pentru ca daca este reglajul facut bine, atunci reductorul nu regleaza bine presiunea si debitul. De cat timp ai montat instalatia? Cati km ai facut cu ea?

3

Re: Instalatie GPL pe Opel Astra '94, motor x16sz

Multumesc pentru raspuns! Au montat-o pe 12 aprilie 2010, si de atunci in fiecare seara, merg sa o regleze, insa niciodata nu au folosit echipamente de masura, ci doar dupa ureche, ambaland motorul, de ziceam ca sare de pe sasiu.
Am facut cam 150 Km. Astazi dimineata, am facut plinul de gaz, si pe la ora 16 cand am intrat in masina, am simptit miros de gaz, si se auzea un fasait. Am mers la rezervor (toroidal), si am observat ca scapa gaz pe la un surub, iar in jur a facut putina zapada.
In conditiile astea, o sa returnez instalatia, pentru ca este clar ca sunt nepriceputi, iar eu am platit doar 100 RON pentru comanda, restul de 1500 ramanand sa-i platesc atunci cand instalatia va functiona.  Of... unii "meseriasi"... explodezi din cauza lor.
Este un specimen pe la acel service care spune ca motorul meu este franat de ceva (si parca astepta raspuns de la mine), si ca benzina duce, dar gazul nu, motiv pt care moare motorul la debraiere. Daca ar fi asa, de ce nu moare la debraiere la viteze mici, sau atunci cand masina sta pe loc?

4

Re: Instalatie GPL pe Opel Astra '94, motor x16sz

dbuhus wrote:

Au montat-o pe 12 aprilie 2010, si de atunci in fiecare seara, merg sa o regleze....

Daca au dat gres, nu dispera! Incearca in alta parte. Poate au avut analizorul defect. Oricum, reglajul trebuie facut pe analizor, pentru a-i putea stabili debitul si presiunea optime. Te astept cu vesti!

5

Re: Instalatie GPL pe Opel Astra '94, motor x16sz

Buna

Nu stiu daca te mai ajuta dar sa-ti spun la mine de la ce era.
A scos furtunul care face legatura intre intrarea filtrului de aer si tubulatura din fata radiatorului care preia aerul. Furtunul este pozat acum sa nu mai intre aer din inaintare si trage de undeva din zona motorului.
De atunci merge brici.

Cand ma mai duc pe la unii mecanici mi-l pun la loc si ma trezesc cand plec ca imi moare motorul cand o dau pe liber. Ma dau jos si desfac acel furtun si il pun sa traga din laterla dinspre motor

SPOR

6

Re: Instalatie GPL pe Opel Astra '94, motor x16sz

Buna
Am avut aceeasi problema
am strangulat furtunul de la priza de aer din fata si totul este ok. Am parcurs peste 70 000 Km fara interventii.