1 (edited by florin.mircea 2011-09-11 12:44:10)

Topic: Intrebari...

Revin dupa ceva vreme, timp in care am facut cei 15000km necesari pentru a ma prezenta la cea de-a 2a revizie, unde am constatat cu stupoare ca filtrul de la iesirea din reductor lipsea, lacasul acela prezentand  la desfacere o substanta foarte asemanatoare cu cenusa, mai exact era plin de asa ceva... deci, baietii la montarea instalatiei au uitat sa imi puna acolo filtrul, ca doar nu se putea dezintegra in cei 15000 km facuti...
In consecinta, ce efecte ar putea avea acest lucru asupra motorului?
O a doua intrebare ar fi legata de o alta problema pe care am avut-o inca de la montare cu rezervorul toroidal, nu incarca mai mult de 33 litri in loc 42 litri. La prima revizie am sesizat problema, au schimbat ceva pe acolo, si acum fac pe rosu cam 200 km, in loc de aprox. 50 cat ar fi fost normal. Am intrebat acum la service-ul respectiv daca se poate face ceva, si a zis un baiat de acolo ca ar fi trebui reglat din soft... Imi puteti confirma acest lucru? Multumesc

BMW E46 318i 4 cil 1895 cc 118cp (STAG 300+)

2

Re: Intrebari...

Domn' Administrator, poate va aruncati o privire si peste acest topic si imi dati un raspuns va rog. Multumesc

BMW E46 318i 4 cil 1895 cc 118cp (STAG 300+)

3

Re: Intrebari...

In primul rand, topic-ul trebuia deschis la "Diverse", ca sa nu aglomeram prea mult sectiunea asta.
In al doilea rand, filtrele nu se pun de catre montatori cand instalatia este noua, ci de fabrica. Nu cred ca desface cineva o electrovalva noua, sau un filtru capsat sa vada daca fabrica a pus acolo elementul filtrant. Motorului nu are ce sa i se intample, probleme apar la componentele instalatiei (reductor, rampa de injectoare).
Reglarea nivelului se face si din soft, si din senzorul de pe butelie, dar trebuie sa-ti spun ca la buteliile toroidale, indicarea nivelului nu se face cu exactitate. Plutitorul are tija scurta, iar lichidul este intins pe o suprafata mai mare. Orice inclinare, cat de mica, a masinii, influenteaza nivelul.   
Scuza-mi intarzierea raspunsului.