1

Topic: Adaptare LA Koltec Necam vg 392 pe rover

Buna tuturor
Sunt posesorul unui Rover 416si,1996,1,6l,16v,82 kw,injectie multipunct,parca semisecventiala, care a venit de afara cu instalatie Koltec Necam.Saraca instalatie a incetat sa mai functioneze,ghidul de autodiagnosticare dand o eroare de lipsa presiune gaz, pe baza informatiilor primite de la sonda Lambda instalatia neavand un senzor de presiune pe reductor nici macar de apa .Cine cunoaste instalatia stie ca de fapt e o strutocamila intre clasic si secvential, cu un reductor cu doua membrane si un distribuitor , cu motoras pas cu pas.iar injectoarele un fel de supape de sens.
ce as putea sa adaptez sa fac instalatia functionala pastrand cat mai multe (rezervor,semiinjectoare  si calculator  koltec )avand in vedere ca am din nou o masina dificila Rover.
eu ma gandeam la un reductor nou si 1-2 motorase pas cu pas in loc de distribuitor) pt ca piese de koltec nu gasesc nicaieri
Multumesc anticipat

2

Re: Adaptare LA Koltec Necam vg 392 pe rover

PS: fac cam 3-4000 de km pe an, iar cei din cluj de la statiile de montaj GPL mi-au dat niste oferte de pret de ma scot din carti cu instalatii noi, aproape mai scumpe decat am dat eu pe masina.

3

Re: Adaptare LA Koltec Necam vg 392 pe rover

Cam greu cu adaptarile astea, nu se prea potrivesc!

4

Re: Adaptare LA Koltec Necam vg 392 pe rover

Salut,cred ca este identica cu a mea.si eu am probleme,dar inca merge.Setul de membrane l- am gasit,dar nu am nevoie.ce ma supara pe mine cred ca este distibuitorul si ceva din senzori...