1 (edited by Muratu 2011-10-29 17:35:32)

Topic: GPL Tico problema provocata de flansa GPL

Am un tico pe care am pus o instalatie Tomasetto la un service autorizat din Bucuresti.
Problema este ca atunci cand motorul merge pe benzina si in timpul mersului deschid clapeta de acceleratie la maxim(apas pedala la podea)  motorul se ineaca, se balbaie. Iar  daca o deschid progresiv cu turatia si ma limitez la 90% din cursa pedalei de acceleratie, motorul merge fara probleme. Pe gaz merge perfect motorul si nu se repeta situatia de pe benzina.
Daca dau jos flansa de gaz de pe carburator (flansa este montata intre carburator si carcasa filtrului de aer) motorul merge perfect pe benzina, se tureaza perfect nu balbaie nu se ineaca.
Pt problema asta eu dau vina pe diametril interior al flansei ce este mai mica de cat cea a admisiei carburatorului, astfel limiteaza debitul de aer ce intra in motor.
Asa ca vreau sa va intreb daca exista vre-o metoda de a inlocuii flansa cu ceva mai bine gandit pt acest motor.


P.S. Carburatorul a fost curatat si reglat pe banc, deci problema nu provine de la el.

2

Re: GPL Tico problema provocata de flansa GPL

Incearca sa inlocuiesti mixerul de care vorbesti (flansa), cu doua stuturi, in fiecare camera a carburatorului cate unul. E clar ca obtureaza aerul si imbogateste amestecul.

3

Re: GPL Tico problema provocata de flansa GPL

Instalatia este inca in garantiea fiind montata din martie. Daca ma duc la serviceul la care sa montat instalatia, ce le spun sa faca? Am intrebat o data daca se poate face ceva in privinta asta si mi sa spus ca nu, fiind singurul tip de mixer care se potriveste pe masina.

4

Re: GPL Tico problema provocata de flansa GPL

Pai tocmai pentru ca functionarea motorului nu este buna cu acest mixer, solicita-le sa-ti monteze stuturi.

5

Re: GPL Tico problema provocata de flansa GPL

Am fost ieri la serviceul GPL sa-mi spun pasul si am plecat aproape lafel cum am venit.
Omul mi-a demonstrat ca alt mixer nu se potriveste si ca cel de pe masina este special pt Daewoo Tico respectiv Suzuky Alto. Iar stuturi nu are cum sa monteze din cauza carburatorului mult prea complex si lipsa spatiului.
Asa ca ramane ca eu sa modific prinderile carcasei filtrului de aer. Spun asta pt ca am vazut alt tico pe GPL cu acelasi mixer dar diferea prinderea carcasei filtrului de aer avand spatiu mai mare pe unde intra aer in motor.

6

Re: GPL Tico problema provocata de flansa GPL

Muratu wrote:

.......Asa ca ramane ca eu sa modific prinderile carcasei filtrului de aer......

Pai trebuia sa-ti rezolve ei problema asta! Cum, te-au lasat sa-ti faci singur modificarea asta?.......Ma rog,....sa ne spui ce-ai rezolvat!