1 (edited by octa 2011-04-16 15:45:30)

Topic: determinare consum GPL

cred ca nu ar fi rau sa stim si nu am vazut sa se fi artins subiectul...

care ar fi cea mai corecta si precisa metoda de a determina consumul de GPL?
plin - gol?
plin - gol - plin?
gol - plin - gol?
plin - parcurs cativa km - plin?
gol - alimentat cativa litri - parcurs cativa km - gol?
altele?

exista factori ce ar influienta calcularea corecta a consumului? de exemplu: temperatura amientala, pompa de alimentare, etc...

valva ce blocheaza alimentarea lucreaza intotdeauna la fel? ce factori influienteaza funcionarea acestei valve?

daca se alimenteaza cand e racoare (dimineata de exemplu), se castiga ceva avand in vedere ca GPL ar putea fi mai dens? stiu ca la benzina se poate aplica principiul dar la GPL nu stiu, avand in vedere ca GPL e sub presiune.

multumesc!

ford focus turnier ghia 1,6 16v zetec se 2001 - GPL Landi Renzo Omegas Plus

2

Re: determinare consum GPL

Consumul corect la gpl, se calculeaza gol pe gol. Adica: se merge pana se termina gpl-ul, se alimenteaza (de preferat plin, ca sa putem verifica corectitudinea incarcarii), se da km zilier (cel mic) de la 0, si se merge iar pana la gol. Apoi, se calculeaza cu regula de 3 simpla, cati km am facut cu cati litri am alimentat, si se afla consumul.
Exista factori, si e bine ca ai adus in discutie subiectul, care influenteaza foarte mult consumul. De exemplu, vara, alimentarile se fac dimineata, pe racoare, nici in timpul zilei, nici in timpul noptii. Pompele, trebuiesc verificate cand alimentam, sa aiba presiunea la incarcare intre 8 si maxim 10bari.
Plutitorul, poate declansa mai devreme sau mai tarziu, in functie de cata murdarie s-a fixat pe axul lui. Sa nu uitam ca la sorbul din rezervor avem o sita, daca se colmateaza, trebuie curatata. Mai departe mai spuneti si voi!

3

Re: determinare consum GPL

NordService wrote:

Pompele, trebuiesc verificate cand alimentam, sa aiba presiunea la incarcare intre 8 si maxim 10bari.

putem face verificarea asta? cum? exista v'un manometru pe langa pompa sa vedem cum sta treaba?

merci!

ford focus turnier ghia 1,6 16v zetec se 2001 - GPL Landi Renzo Omegas Plus

4

Re: determinare consum GPL

Da, este un manometru (un ceas), cam pe langa locul unde se agata pistolul. Oricum, indiferent de pompa, este asezat in asa fel incat sa fie vizibil.

5

Re: determinare consum GPL

pe traseul tulcea-bucuresti am parcurs 390 km cu 34 litri de gaz , de mers a mers cu 100-120 km cu aproximatie pe drumurile europene pana la drajna iar pe autostrada nu am coborat sub 130-140 consumul mi-a iesit 8,9% , putin cam mare dar i-am dat si talpa cred ca daca mergeam cu 90-100 km/ora scotea consum mai mic dar asa am scos acelas consum pe care il aveam ca mediu , voi ce parere aveti?

astazi am facut fulul de gpl au intrat in butelie 35,5 litri am dat km la 0 si am parcurs 85 km extraurban si inca 15 in localitate(constanta) apoi am realimentat la constanta deoarece era gazul mai ieftin si mi-au intrat doar 6,5 litri peste ce alimentasem inainte
oare doar atat sa fi consumat adica 6,5% ?

6

Re: determinare consum GPL

Am repetat de "n" ori problema asta, asa ca nu o mai reiau: nu asa se face consumul de gpl.

7

Re: determinare consum GPL

am inteles ca nu asa se face consumul cu privire la acei 6,5 litri care au intrat peste in constanta si stiam ca nu asa se calculeaza dar am spus asa , acum cu privire la consumul inregistrat pe traseul tulcea-bucuresti ce parere aveti este ok?