1

Topic: masina ramane turata cand scot pe liber

salut pe toata lumea detin si eu un opel astra g  2000 x14 xe euro 2 si de 3 zile am montat o instalatie de gpl tomaseto pe injectie cu mixer pentru euro 2, masina cum o scot din viteza ramane turata la 1800 de ture doar pe gpl alta ,data moare motorul se aprinde becu galben au montat si emulator pt. ijectoare ,daca iau piciorul de pe acceleratie masina isi continua drumu normal cei de la servisul respectiv dau din umeri nu stiu ce sa mai fac

2

Re: masina ramane turata cand scot pe liber

dau din umeri cei de la service , amentintai ca mergi la OPC sa vezi ce repede gasesc o solutie , groaznic ce se intampla in Romania noastra , si eu mi-am montat de curand o instalatie tomasetto stag 200 si am avut mici neplaceri tot din partea serviceului montator dar sper sa nu ajung prea departe cu neplacerile si sa se incheie aici

3

Re: masina ramane turata cand scot pe liber

mirel wrote:

salut pe toata lumea detin si eu un opel astra g  2000 x14 xe euro 2 si de 3 zile am montat o instalatie de gpl tomaseto pe injectie cu mixer pentru euro 2, .....

In primul rand, pe acest tip de motor trebuia montata o instalatie secventiala, nicidecum clasica. Trebuie cu mare atentie reglat amestecul, daca e necesar trebuie sa-i faci o obturatie la gura de aer a filtrului. Verifica cu mare atentie aprinderea (bujii, fise, bobina), si senzorii masinii.

4

Re: masina ramane turata cand scot pe liber

blackshaddow wrote:

.... amentintai ca mergi la OPC ....

Si ce sa spui la OPC...ca nu ai avut bani sa-ti montezi una care trebuie (secventiala), si ai montat una mai ieftina? Pentru ca multi fac asa: vor una ieftina, care sa mearga bine!!?

5

Re: masina ramane turata cand scot pe liber

Daca este un Cielo noneuro, cu o axa, de regula pierd ulei pe la garnitura de la culbutori (se recomanda schimbarea), sau pe la axul delcoului. Nu te sfatuiesc sa le strangi tu, pentru ca la chiulasa suruburile se strang intr-o anumita ordine,  altfel se deformeaza .

6

Re: masina ramane turata cand scot pe liber

johnyy wrote:

...... sta turata la 2000 turatii cand este pe liber. Am facut exact ce mi-ati spus voi sa curat motorasul de relanti,clapeta de la acceleratie, dar nici un rezultat. .....

In cazul asta, ori motorasul este uzat, si curatarea nu a ajutat cu nimic ( incearca sa-l inlocuiesti cu unul imprumutat de la altcineva, de proba), ori trage aer fals pe undeva: verifica si furtunelul ala subtire din spate, de la map, si mixerul din admisie.

7

Re: masina ramane turata cand scot pe liber

Te asteptam cu vesti. Numai bine!

8

Re: masina ramane turata cand scot pe liber

Ti-am raspuns la topic-ul "Probleme la instalatia gpl". Ai lasat posturi peste tot, cu aceeasi problema!

9

Re: masina ramane turata cand scot pe liber

Salutare. Aveti idee dc se uda des bujiile la cielo? E cumva din cauza delcolului? Sau e problema injectorelor? Pana sa vina gerul nu avem astfel de probleme. Va rog sa imi da-ti si mie o idee ce as putea sa-i fac.