1

Topic: Instalatie gaz olanda Allround

am un Ford MK1 1993 venit cu instalatie olandeza marca Allround..problemele au aparut de cativa ani si inca nu am reusit sa rezolv problema . mai mult se pare ca se agraveaza. Prima problema a aparut la motorasul debitor de gaz  sau cel putin asa am considerat la acel moment drept pentru care am anulat motorasul si am reglat un robinet clasic cu reglaj manual al debitului..a functionat si functioneaza relativ normal dar consumul este altul...
in acelasi timp a mai aparut o problema la calculatorul instalatiei de gaz care in faza initiala nu era foarte deranjanta. La oprire pe pozitia benzina se aude un zgomot deranjant de releu care cupleaza si declupeaza constant  acesta venind chiar de la calculator... pentru a oprii acest lucru trebuie sa tin apasat comutatorul apasat pret de cateva minute... ca si cum as trece pe gaz...Acum constat cu neplacere ca imi consuma bateria in mai putin de 2 zile...

ati mai intalnit un astfel de defect sau am vreo posibilitate sa schimb calculatorul si eventual sa remontez motorasul debitor ...?   

Multumesc !

2

Re: Instalatie gaz olanda Allround

softy70 wrote:

..... La oprire pe pozitia benzina se aude un zgomot deranjant de releu care cupleaza si declupeaza constant  acesta venind chiar de la calculator.....

Poate face asta datorita unui scurt care a intervenit pe acest circuit. Poate asta iti descarca si bateria.