1

Topic: autorizatie ISCIR butelie GPL

Imi spuneti si mie va rog frumos unde pot sa obtin si eu o autorizatie ISCIR la o butelie GPL auto?Daca stiti niste firme prin Bucuresti dar nu numai dati-mi si mie o lista cu firmele respective.Am inteles ca ar fi prin Bucuresti,dar nu stiu ca eu nu sunt din bucuresti.Doresc sa fac autorizatia respectiva pt ca am o instalatie gpl pe masina neomologata si as dori sa intru si eu in "normal" cu acte cum se spune.Iar de instalatie noua de gpl nu am bani,tocmai de aceea sper sa pot obtine autorizatie ISCIR la butelia respectiva.Cel care mi-a montat instalatia GPL mia zis ca nu poate sa-mi dea acte la butelie,probabil din cauza ca nu are ISCIRU facut
Probabil ca daca ii duc ISCIRU s-ar putea sa poata sa-mi dea si acte sa pot sa omologhez si eu instalatia
Va multumesc,

2

Re: autorizatie ISCIR butelie GPL

Pana acum,  nu e nici-o firma care sa faca verificarea buteliei de gpl si sa-i mareasca termenul de valabilitate. Nu am auzit sa fie nici in alta tara, nu numai la noi.

3 (edited by bogdan.coman 2012-06-19 22:18:17)

Re: autorizatie ISCIR butelie GPL

asa mi-a zis si cel care mi-a montat butelia.Dar in schimb mi-a explicat ca daca totusi vreau s-o omologhez pot sa schimb butelia cu una cu 01 si asa poate sa-mi dea acte sa trec de R.A.R.Ca cica toate buteliile GPL au o serie si care au cu 01 merg omologate,cele care au 00 sunt expirate si trebuie sa caut o alta butelie cu inscriptia 01 neaparat.Ca a mea are inscriptia 00 si e expirata.Nu stiu ce e cu inscriptia asta 01 nu am mai stat sa-l mai intreb.Ideea este oi gasi o butelie sh de 55l cu 01?

4

Re: autorizatie ISCIR butelie GPL

bogdan.coman wrote:

asa mi-a zis si cel care mi-a montat butelia.Dar in schimb mi-a explicat ca daca totusi vreau s-o omologhez pot sa schimb butelia cu una cu 01 si asa poate sa-mi dea acte sa trec de R.A.R.C......

Ca sa vezi de ce zic eu, ca unii vorbesc prostii auzite pe la altii. Daca instalatia nu are acte de montaj autorizat, degeaba schimbi butelia, ca nu-ti omologheaza nimeni instalatia doar pentru ca ai pus o butelie buna.

5 (edited by bogdan.coman 2012-06-23 20:57:06)

Re: autorizatie ISCIR butelie GPL

Vorbeste prostii chiar si cel care mi-a montat instalatia de GPL?Sunt uimit.EL mi-a zis ca poate sa-mi dea si un act ceva in caz ca ma opreste politia sa scap de ei sa nu-mi ia talonu.AM impresia ca ma complic aiurea cu instalatia asta veche.Cred ca mai bine merg cu ea asa pe neve pana m-o prinde si cu asta basta
Mai cu seama ca si daca ar merge faza sa schimb butelia,tot nu trec la RAR cu noxele de poluare euro 2 la cat de veche e masina.

6

Re: autorizatie ISCIR butelie GPL

Daca nu ma crezi pe mine, poti sa dai un telefon la RAR si sa intrebi. Daca ei spun ca pot sa-ti omologheze instalatia, dai fuga la nenea ala care ti-a zis ca-ti da actu' si...gata! Ai rezolvat problema! smile)