1

Topic: probleme butelie BRC 60 L

salutare....
Problema e ca la pompa intra gaz foarte greu dar ce e si mai grav e ca nu mai iese gaz din butelie spre motor.  am desfacut conducta de gaz de iesire chiar de la butelie  si nimic  electrovalvele sunt in fata la motor deci nu pot da vina pe ele .  ar mai fi doi robineti la butelie unul de intrare gaz care pare functional si e desfacut la max, iar cel de iesire gaz nu mai are acea siguranta in cap si nu mai poate actiona acea parghie (sa ii zic asa),   dar care parghie e cumva gripata pt ca nu se misca nici cu patentul.  acum eu nu stiu daca robinetul asta a fost gripat de la cumpararea masinii care a mesr fara problema pana acum. oare sa fie din interior ceva  ?  am inteles ca mai e o bila ,   un plutitor care inchide gazul  cand e aproape full si care poate ramane si aia blocata desi nu i s-a facut plinul niciodata.

2

Re: probleme butelie BRC 60 L

Chiar daca nu i s-a facut plinul, se poate acumula presiune in urma alimentarilor repetate, fara sa se mearga niciodata pana la golire.  Presiunea poate sa blocheze si cuiele din electrovalve si sa nu mai dea drumul la gaz. Dar nu mi-ai spus despre ce masina vorbim si despre ce instalatie.

3

Re: probleme butelie BRC 60 L

e vorba de un cielo non euro, instalatia gpl clasica, iar butelia este marca   STAKO de 60 L.
dupa cum v-am spus nu mai iese gaz deloc chiar daca desfac conducta direct de la iesirea din butelie.