1 (edited by Amza Catalin 2012-07-11 11:36:27)

Topic: consum enorm pe gpl

Salut

Detin un Daewoo Cielo Executiv 1 5 16v, cu instalatie de tip vechi de GPL

In ultimul an a inceput sa creasca consumul pe GPL foarte mult , momentan am un consum de 18% urban, sunt disperat de cat consuma si nu stiu ce sa ii mai fac.

Am fost in Constanta de unde sunt la "Piata rosu" service GPL , au reglat dar consumul a ramas la fel, masina merge mai prost dar acelasi consum mare ....
Am fost la un mecanic am verificat aprinderea , motoru, filtru aer .... si din spusele lui toate sunt in regula ...

Momentan am strans GPL-ul la maxim nu sare motoru de 2000rpm dar acelasi consum, pot sa zic ca a scazut un pic de la 18% la 17% cel mult ..

Nu mai stiu ce sa fac ....

2

Re: consum enorm pe gpl

In primul rand, acest tip de Cielo consuma mult si pe benzina, dar cu o instalatie clasica! In mod normal trebuia montata o instalatie secventiala. In al doilea rand, trebuie facuta verificare si revizie (curatare si schimbat filtrul ) si la instalatia de gaz, nu numai la benzina, iar reglajul corect se face pe analizorul de gaze, nu la intamplare...dupa ureche.

3

Re: consum enorm pe gpl

salut am un bmw 120i,110kw,150cp motor 1995 N46B20B.din 09/2004 fara spatiu pentru roata de rezerva as dori dak se poate monta o butelie exterioara sau aveti alte optiuni pentru acest model si ce tip de instalatie ar fi buna si cat costa?
multumesc astept raspuns

4

Re: consum enorm pe gpl

florin catalin wrote:

.... as dori dak se poate monta o butelie exterioara ......

Din pacate, buteliile exterioare se monteaza numai la cei care au acolo (sub caroserie) roata de rezerva si care sunt cu o garda la sol mai mare de 20cm. Daca te duci la un service autorizat, se masoara toate posibilitatile si se gaseste solutia optima. Ca tip de instalatie, noi am constatat ca pentru acest tip de masina si motorizare, cel mai bine se adapteaza BRC-ul, care are si un raport bun calitate/pret.