1

Topic: probleme gpl stargas montat pe opel vectra b,1.6

va salut,detin un opel vectra b break,an 2001,motor 1.6 z16xe,pe care am montata o instalatie gpl Stargas secventiala,masina a sosit din germania cu instalatia montata,problema este ca masina se comporta anormal pe gpl,detonatii,relantiu intrerupt,lipsa putere si intreruperi la functionare motor in sarcina,intr-un cuvant dezastru.la toti mecanicii care m-am dus nu fac decat sa-mi zica ca instalatiile acestea sunt foarte proaste....,precizez ca am inlocuit bujii,schimbat bobina inductie+fise(noua huco).cand motorul este mai rece merge mai bine dar cand se incalzeste incep trepidatiile iar daca se forteaza un picmi se aprinde martor motor la bord si apoi mai rau trepideaza de parca ar merge in 3 pistoane.nu stiu ce sa ii mai fac motorul are doar 140.000km testati pe benzina merge foarte bine nu stiu ce sa i mai fac(am uitat sa precizez ca masina are 2 catalizatoare si unul din ele cel de la evacuare imediat langa evacuare nu mai este intreg!!
astept sfaturi si pareri poate o indrumare...
va multumesc!!!

2

Re: probleme gpl stargas montat pe opel vectra b,1.6

Buna Nicku89! Ce sa-ti spun.... e clar ca, in primul rand, instalatia are mare nevoie de o revizie generala. Vectra cu acest tip de motor, oricum este mai pretentios. Dar, din ce spui tu: " detonatii,relantiu intrerupt,lipsa putere si intreruperi la functionare motor in sarcina", ar trebui inceput cu o schimbare de filtre si o curatare, dupa care trebuie facuta o diagnoza cu interfata de setare. Faptul ca merge mai bine cu motorul rece, inseamna ca-i convine, cat de cat,  amestecul aer/gpl. Debitul si presiunea ar putea fi influentate de obturarea filtrului din electrovalva. Din cauza asta pot fi aceste detonatii si intreruperi, care in final duc, cum e si normal, la aprinderea martorului check engine. Instalatia nu e chiar asa proasta, dar, trebuie intretinuta si ea periodic. Mai ales cu gpl-ul care e la noi in tara, plin de impuritati si, uneori, cu o cifra octanica inferioara.

3

Re: probleme gpl stargas montat pe opel vectra b,1.6

Va multumesc pentru raspuns,se poate sa vin la dumneavoastra sa fac o verificare,aveti interfata pentru acest tip de instalatie,va intreb pentru ca majoritatea nu au.Lipsa catalizatorului sau deteriorarea acestuia poate afecta mersul pe gpl?

4

Re: probleme gpl stargas montat pe opel vectra b,1.6

Daca esti din Craiova, poti veni oricand, daca esti din alta parte, trebuie sa stiu ce tip de mufa de diagnoza are calculatorul instalatiei, sa nu faci drumul degeaba. Ar fi bine daca ai putea sa-mi faci o poza a acestei mufe, si s-o postezi aici sau sa o trimiti pe mail.

5

Re: probleme gpl stargas montat pe opel vectra b,1.6

Buna ziua  poate ma ajuta cineva..am un golf 4 din 2001 l-am cumparat in mai anul acesta adus din italia , are intalatie gpl stargas dar nu merge . ma poate ajuta cineva cu o firma in bucuresti care poate testa gazul ca eu nu am gasit nici una. va multumesc.

6

Re: probleme gpl stargas montat pe opel vectra b,1.6

Pentru tipul asta de instalatie nu cred ca gasesti pe cineva care sa aiba interfata si softul de reglaj, cu atat mai mult sa aiba si piese de schimb, daca e cazul.