1

Topic: Omologare instalatie GPL

Buna ziua.

Am cumparat de curand o masina cu instalatie GPL. Din 2009 masina a fost inmatriculata in Romania. Din pacate in CIV nu este trecuta nici o referire la instalatia de gaz (nici in certificatul de inmatriculare). Tipul de la care am luat-o a spus ca instalatia de gaz este montata din fabricatie (pe o eticheta aplicata pe butelie este trecut anul , an ce coincide cu anul de fabricatie al masinii, 2002). Acte nu mi-a dat pentru ea.
Am fost la R.A.R. sa-i fac autentificarea in vederea transcrierii/inmatricularii. Acolo am aflat ca nefiind trecuta in acte instalatia GPL reprezinta o problema. 
Ce se poate face pentru pastrarea instalatiei GPL si trecerea ei in CIV? In conditiile date se poate obtine o omologare din partea unui service autorizat? Orice sfat imi este util.

Multumesc anticipat.

2

Re: Omologare instalatie GPL

dan_82 wrote:

......pe o eticheta aplicata pe butelie este trecut anul , an ce coincide cu anul de fabricatie al masinii, 2002). Acte nu mi-a dat pentru ea.
Am fost la R.A.R. sa-i fac autentificarea in vederea transcrierii/inmatricularii. Acolo am aflat ca nefiind trecuta in acte instalatia GPL reprezinta o problema.  .....

Nu avea cum sa nu fie trecuta in carte, daca ar fi fost montata in fabrica. Etichete de lipit pe butelie se pot face oriunde. Mai mult ca sigur, daca nu are acte pentru instalatie (si nici nu apare in actele masinii), cel care ti-a vandut masina, a montat instalatia neautorizat. Nu cred ca risca vreun service sa-si piarda autorizatia, ca sa-ti dea tie acte pentru omologare .