401

Re: lamuriri instalatie gpl

GEAMBASU SILVIU wrote:

.... TREBUIE  sa ma bazez pe masina 1-2 ani, poate 3, fiindca nu am alta varianta (financiara)....repet, TREBUIE, asa ca sunt deschis oricarui sfat,....

Atunci, daca tot iti expira butelia, te sfatuiesc sa pui una noua. Daca o sa dai niste bani pe reductor, sa vezi cat dai pe butelie!
Sau, gaseste-ti o instalatie second de injectie, care are actele de la montajul initial, s-o poti omologa si care mai are cel putin 5 ani valabilitate butelia.

402

Re: lamuriri instalatie gpl

Multumesc de sfaturi, o sa tin cont de ele., mai ales ca pe 26.10 sunt planificat la identificare. Adica merg cu ele inlocuite, si operez modificarea in carte.
Cred ca am rezolvat cu oprirea la ralanti fara a schimba membranele. Prinderea conductei de la filtrul de aer la motor era slaba, iar garnitura de cauciuc era rupta. In locul garniturii s-a folosit silicon, si s-au strans suruburile de fixare (3 buc). In weekend este planificata o plimbare (Focsani-Ploiesti-Campina si retur), asa ca am posibilitatea sa verific daca diagnosticul si reparatia facuta de cei in domeniu sunt corecte.
Numai bine

403

Re: lamuriri instalatie gpl

Dupa 25 km de mers continuu, la intrare in Rm. Sarat (de la Focsani)  s-a oprit iarasi la ralanti. Am mers pe benzina pana la iesirea din acest oras (vreo 4 km), am trecut pe gaz, si am ajuns fara probleme la Campina. Asadar, problema nu a fost rezolvata. Voi mai reveni cu precizari dupa ce voi constata remedierea problemei in cauza.
numai bine tututror

404

Re: lamuriri instalatie gpl

Te asteptam!

405

Re: lamuriri instalatie gpl

se poate monta pe milano alta rampa de injectoare decat cea care o are acum, matrix? si daca nu de ce ? multumesc

406

Re: lamuriri instalatie gpl

mihaiescu andrey wrote:

se poate monta pe milano alta rampa de injectoare decat cea care o are acum, matrix? ....

Da, se poate, cu o modificare la mufa de cuplare.

407

Re: lamuriri instalatie gpl

Am citit undeva despre instalati Milano , calculatorul recunoaste doar Milano si Matrix. Daca numi mai merge rampa mea  Matrix bine sa iau alta ca am inteles ca Matrix ar costa undeva la 600 lei si sunt altele mai ieftine.multumesc

408

Re: lamuriri instalatie gpl

Am butelie cilindrica si cateodata in mers sau cand opresc si stau pe loc se aude un zgomot in ea. Un sunet de metal care loveste alt metal ca o bila dar nu mereu... e normal sau am eu ceva in butelie? ms

409

Re: lamuriri instalatie gpl

mihaiescu andrey wrote:

.... calculatorul recunoaste doar Milano si Matrix. ....

Ti-am spus: se poate inlocui Matrix-ul cu modificarea mufei de cuplare. Cu totul te costa aprox. 600lei. Un Matrix poate trece de 900.00lei, nu stiu unde gasesti tu cu 600, ca vreau sa iau si eu.

410

Re: lamuriri instalatie gpl

mihaiescu andrey wrote:

Am butelie cilindrica si cateodata in mers sau cand opresc si stau pe loc se aude un zgomot in ea. Un sunet de metal care loveste alt metal ca o bila dar nu mereu... e normal sau am eu ceva in butelie? ms

Se aude plutitorul, posibil sa se fi desprins . Se mai intampla!

411

Re: lamuriri instalatie gpl

multumesc

412

Re: lamuriri instalatie gpl

Numai bine!

413

Re: lamuriri instalatie gpl

Am inlocuit butelia si reductorul existente pe Cielo (instalatie Samcelik 2002) cu cele de la batrana dacie (instalatie Marini 2008). Insa, am pastrat  ansamblul care se monteaza pe butelie de la cielo, deoarece cu cel de la dacie am avut ceva probleme cu o bobina (sau releu, nu stiu prea bine) care nu mai

414

Re: lamuriri instalatie gpl

GEAMBASU SILVIU wrote:

Am inlocuit butelia si reductorul existente pe Cielo (instalatie Samcelik 2002) cu cele de la batrana dacie (instalatie Marini 2008). Insa, am pastrat  ansamblul care se monteaza pe butelie de la cielo, deoarece cu cel de la dacie am avut ceva probleme cu o bobina (sau releu, nu stiu prea bine) care nu mai

...deschidea gazul spre motor.  Deja am parcurs 700 km cu aceasta instalatie, totul este in regula...INCA
numai bine tuturor

415

Re: lamuriri instalatie gpl

XARE ESTE DIFERENTA INTRE ELE?
CE SEMNIFICA STAG?

TOMASETTO STAG 300


TOMASETTO STAG 200

416

Re: lamuriri instalatie gpl

ROBERT wrote:

CARE ESTE DIFERENTA INTRE ELE?
CE SEMNIFICA STAG?

TOMASETTO STAG 300


TOMASETTO STAG 200

CE RECOMANDATI PTR O SKOA FABIA DIN 2001 DE 1.4 CMC AZF?

417

Re: lamuriri instalatie gpl

ROBERT wrote:

.......CE RECOMANDATI PTR O SKOA FABIA DIN 2001 DE 1.4 CMC AZF?

Tomasetto STAG 200. Stag 300 se monteaza pe motoare mai sofisticate, sau care sunt in 6-8 cilindri.

418

Re: lamuriri instalatie gpl

buna ziua
m-ar interesa daca se poate pune gaz pe motoarele tsi de la vw(m-ar interesa skoda yeti 1.8tsi sau 1.4tsi)...care ar fi costul instalatiei?ce economii de combustibil se fac(aproximativ)?si daca cumva nu ma leg la cap fara se ma doara tinind cont ca tsi-urile nu se lauda cu o fiabilitate buna(multi utilizatori se pling de fiabilitatea acestora pe forumuri)..multumesc anticipat

419

Re: lamuriri instalatie gpl

Buna seara . Vreau sa montez gpl pe un Cruze 1,6 ....ce instalatie recomandati ?

420

Re: lamuriri instalatie gpl

cristi74 wrote:

....m-ar interesa daca se poate pune gaz pe motoarele tsi de la vw(m-ar interesa skoda yeti 1.8tsi sau 1.4tsi)...care ar fi costul instalatiei?......

Pentru SK YETI de 1,8, este instalatie pentru motoarele tsi, dar pentru cele cu codul motor CDA, sau CDAA. Daca vrei sa afli cat de cat exact, trebuie sa-mi dai toate informatiile despre masina si motor (anul fabricatiei, capacitate, putere, cod motor, numar cilindri), pentru ca preturile difera si instalatiile pentru tsi, sau fsi, sunt mult mai scumpe decat cele normale (intre 4300-7300lei). 
Fiabilitatea acestor motoare ramane aceeasi ca si pe benzina, atata timp cat este montata si setata corect instalatia de gpl. Economie de combustibil nu se face, pentru ca este acelasi consum ca si pe benzina, se face economie de bani.

421

Re: lamuriri instalatie gpl

seth wrote:

...... Vreau sa montez gpl pe un Cruze 1,6 ....ce instalatie recomandati ?

Tomasetto STAG 200, STAG-4, sau BRC.

422

Re: lamuriri instalatie gpl

Multumesc , cred ca am sa merg pe BRC pt ca am auzit ca asa vin cele cu gpl de fabrica.

423

Re: lamuriri instalatie gpl

seth wrote:

.... cred ca am sa merg pe BRC .....

Foarte buna alegere! smile Bafta!

424

Re: lamuriri instalatie gpl

Buna ma intereseaza si pe mine o instalatie care sa mi se potriveasca pentru un Bmw 318 e 46,an fabricatie 1999,  motor 1895, tip 194e1, 87 kw.... ma intereseaza o instalatie calitate/ pret , rezervor toroidal de ce-a mai mare capacitate, va multumesc

425

Re: lamuriri instalatie gpl

O instalatie secventiala (2700-3000lei) cu rezervor toroidal, capacitatea se stabileste dupa ce se masoara spatiul alocat rotii de rezerva.