1 (edited by bozo 2012-12-07 09:24:34)

Topic: pot sa montez Stag 100 sau fac reglaj din robinet?

Buna dimineata!
Autoturismul in cauza e un frontera 2.0 benzina din 1996.
Are montata o instalatie clasica(nu cunosc marca, dar cred ca e un hibrid), pentru carburatie, se pare, deoarece: consuma si benzina si gaz in acelas timp, chiar daca am montat un releu ce opreste pompa de benzina (injectoarele inca functioneaza) si are reglaj la debit pe robinet.
Daca i-au fost scoase mufele de la injectoare functioneaza bine, nu da rateuri si trage bine.

Stiu ca nu faceti tiganii dinastea, dar apelez la experienta dumneavoastra si va pun cateva intrebari:
- trebuie montat un emulator la injectoare, sau un simplu releu care opreste curentul de la ele?
-pot sa montez de exemplu ucc Stag 100 (care am inteles ca regleaza debitul in functie de sonda lambda) sau fac reglaj din robinet? (daca da, cat ar costa unitatea aceea de control)?
-daca merg ambele sisteme in ce fel influenteaza fiecare functionarea si consumul instalatiei?

Cand o sa fac rost de ceva bani o sa pun o instalatie secventiala. Pana atunci incerc sa o fac pe aceasta sa functioneze cat mai bine cu un consum pe cat posibil optimizat.

2

Re: pot sa montez Stag 100 sau fac reglaj din robinet?

bozo wrote:

...... chiar daca am montat un releu ce opreste pompa de benzina (injectoarele inca functioneaza)


Injectoarele functioneaza pentru ca trebuie un releu pus si pe ele. Dar daca totusi ajunge benzina in ele, inseamna ca nu e bun releul de pe pompa, sau nu e bine montat.
Daca releele (de la pompa si de la injectoare) sunt bine montate, se monteaza un robinet de reglaj in circuit si nu mai e nevoie de centralina si emulator, pentru ca daca nu functioneaza bine sonda lambda, vei avea probleme. Oricum vei avea probleme, pentru ca e un motor mare si pretentios si trebuie foarte bine pus la punct pe aprindere (bujii, fise, bobina), iar amestecul trebuie reglat cu mare atentie si este recomandat sa-l faci pe un analizor de noxe, altfel este predispus la rateuri.

3

Re: pot sa montez Stag 100 sau fac reglaj din robinet?

aprinderea e noua.
O sa montez releul la injectoare si la pompa. In caz de nevoie pun si electrovalva pe benzina.
Cat costa centralina aceea? Se merita sa ii pun? Am inteles ca se cunoaste si la consum si la putere.

4

Re: pot sa montez Stag 100 sau fac reglaj din robinet?

bozo wrote:

.... In caz de nevoie pun si electrovalva pe benzina....

Electrovalva de benzina se pune numai la carburatie, pentru a tine inchisa benzina pana se consuma cantitatea din camera de nivel a carburatorului. Masina ta este injectie multipunct. Nu merita sa-i pui centralina si motorasul pentru ca masina este din '96 si e posibil sa nu-i functioneze sonda in parametrii corecti, si atunci mai mult o deregleaza.
Trebuie sa ai grija la comutator: daca este pentru carburatie, trebuie facute legaturile in asa fel incat sa functioneze numai pozitia de gaz si cea de benzina. Pozitia din mijloc, este cea care tine inchise electrovalvele.

5

Re: pot sa montez Stag 100 sau fac reglaj din robinet?

Multumesc pentru sfaturi!

6

Re: pot sa montez Stag 100 sau fac reglaj din robinet?

Numai bine!