1 (edited by roscristy 2010-06-04 15:37:41)

Topic: instalatie gpl ford focus

Buna ziua, as dori niste lamuriri/sfaturi pentru montarea unei instalatii gpl pentru un ford focus din 2006 motor 1,6 L benzina model TI-VCT de 116cp / 85 kw. Ce instalatie este recomandata (calitativ cea mai buna) si cam cat costa montarea si intretinerea acesteia, si cat de repede se poate monta. La ora actuala consumul mediu de carburant, la stilul meu de condus, este de 6,2 L/100km (fac naveta Pitesti - Bucuresti aproape zilnic), cam cat credeti ca ar fi consumul pe gaz la aceeasi utilizare? Imi afecteaza durata de viata a motorului, tinand cont ca am rate de platit pt ea mai multi ani de aici in colo? Multumesc anticipat, astept raspuns. Roberto.

2

Re: instalatie gpl ford focus

roscristy wrote:

... Ce instalatie este recomandata (calitativ cea mai buna) si cam cat costa montarea si intretinerea acesteia, si cat de repede se poate monta....

    Draga Roberto, dintre instalatiile montate de noi, ca raport calitate/pret si ca potrivire la putere, ti-as recomanda Landi Renzo, care costa 2300.00roni, cu rezervor cilindric, si 2600.00 cu toroidal, garantie 2 ani, fara limita de km. Intretinerea (reviziile in perioada de garantie), costa 40.00 roni, din 15000 in 15000km, la care se adauga filtrele care se schimba cand este cazul, si care costa: filtru electrovalva=27.00roni, filtru rampa inj.= 60.00roni. Montajul dureaza in jur de 2-2.30 ore, si se face cu programare. Consumul tau mediu pe benzina, cred ca este un pic mai mare (poate numai in afara sa consume doar 6.2), dar pe gpl va fi cu maxim 1.5 mai mare. Motorul nu va fi afectat cu acest tip de instalatie (secventiala), pentru ca totul este asistat de calculator. Nici cele clasice nu ar afecta, daca utilizatorii le-ar folosi cum trebuie. Dimpotriva, avand in vedere ca reziduurile de ardere sunt mult reduse pe gpl fata de benzina, si arderea este mai completa, si componentele consumabile se schimba mai rar (ulei, filtre). Cam asta ar fi...daca mai doresti si alte amanunte...sunt aici!