1

Topic: probleme indicare nivel gpl

buna seara.am o problema cu indicarea nivelului de gpl din butelie astfel:cind fac plinul am patru leduri pe indicator iar la ceasul de pe butelie arata ca butelia este trei sferturi,pe masura ce se consuma gaz se sting ledurile pina ajunge acul de la ceasul de la butelie pe rosu apoi se aprind iar toate ledurile ca si cum as avea butelia  plina si sta asa pina cind acul indica ca nu mai este gaz in butelie si atunci se aprinde si ledul rosu.butelia este de 40 litri iar la un plin intra cam 32 de litri.instalatie tomaseto stag 200 achile .oare nu este butelia montata corect? va multumesc.

2

Re: probleme indicare nivel gpl

Butelia nu cred ca nu e montata corect, mai degraba nu e setat corect senzorul de nivel.

3

Re: probleme indicare nivel gpl

va multumesc pentru raspuns.si daca sunteti amabil cum se seteaza  senzorul?detin interfata.va multumesc.

4

Re: probleme indicare nivel gpl

cred ca postam degeaba,cand este vorba sa ne facem o treaba singuri.care se poate face in service. nu mai avem raspunsuri;ps: la dacie cind aveam inst gpl m a costat o sticla de bere ca sa invat sa reglez instalatia,la astea secventiale vad ca trebuie sa mergem neaparat la servisuri pt mici reglaje ;imi pare rau ca m am logat sperand ca voi gasi un raspuns la problema  mea.sanatate.

5 (edited by octa 2011-12-14 01:17:32)

Re: probleme indicare nivel gpl

hai nu fi suparat. adminul forumului e saritor. gandeste ca intre posturile tale a fost si sfarsitul de saptamana.

la instalatia mea se poate regla modul cum indica martorul de nivel din masina de la ceasul de langa butelie. acesta are intr-o parte un surubel pe care daca-l slabesc, pot sa intoc putin ceasul si astfel sa modific indicatia, acul ramanand pe loc. in functie de acest reglaj, cum am spus, indicatia cu leduri din masina se modifica. poate asa e si la tine.

ford focus turnier ghia 1,6 16v zetec se 2001 - GPL Landi Renzo Omegas Plus

6

Re: probleme indicare nivel gpl

salut octa si merci pentru sfat .o sa dau capacul jos de la butelie si o sa ma uit la ceas,revin dupa ce umblu cu pareri.inca odata merci si multa sanatate.

7

Re: probleme indicare nivel gpl

toby 28 wrote:

cred ca postam degeaba,cand este vorba sa ne facem o treaba singuri.care se poate face in service. nu mai avem raspunsuri;....

Toby28, te superi degeaba! Normal ca nu o sa va invat cum sa va setati singuri instalatiile. In primul rand, asa cum am spus de multe ori, nu este asa simplu cum pare la prima vedere (ex. : numerosi "meseriasi " care se gasesc peste tot, inclusiv la service-uri, care daca au o interfata matrasita si un soft, reusesc sa deregleze masinile de nu mai merg nici pe benzina). Noi avem 10 ani de cand montam si reglam instalatii, si tot ne lovim si acum de tot felul de situatii, pe care le rezolvam doar pentru ca avem ceva experienta in domeniu. In al doilea rand, tu si altii ca tine, cereti informatii care costa. Noi, de asta avem service, sa rezolvam problemele contra cost, cu garantie la manopera, si cu lucru facut cu responsabilitate. Altfel, inchidem service-ul, iar clientii sa-si rezolve problemele pe forum, unde daca cineva spune o prostie,... tu o faci, strici masina, si....? Te intorci pe forum si incepi sa-l injuri pe ala care te-a invatat sa faci prostia. Dupa care, dai alti bani, alta distractie. Ai inteles?

8

Re: probleme indicare nivel gpl

buna seara.da am inteles si imi cer scuze,astazi am fost sa alimentez,cred ca mai aveam cam 5 litri de gaz.cind a inceput sa bage gaz in butelie acul de la ceasul de pe butelie a inceput sa indice dupa ce deja au intrat 24 litri si a sarit direct la jumatate de butelie,dupa ce a m facut plinul au intrat 34 litri de gaz butelie de 40 litri iar ceasul de pe butelie arata ca butelia este trei sferturi.de aceea cred ca butelia nu este montata corect.va multumesc.

9

Re: probleme indicare nivel gpl

Faptul ca butelia se alimenteaza exact cu cantitatea corecta (80% din capacitate), ne indica faptul ca montajul buteliei este corect, si plutitorul functioneaza bine. Deci ramane sa ne gandim ca, probabil, ori senzorul nu e bun (pastila care contine acul acela), ori nu e fixat bine. De setare nu ne mai punem problema, pentru ca el nu indica bine nici pe butelie, ce sa-i mai cerem sa transmita corect la comutator.

10

Re: probleme indicare nivel gpl

buna seara: se gaseste separat numai ceasul de pe butelie, sau tebuie schimbat  tot ansamblul de pe butelie?va multumesc.
si va urez un craciun fericit!

11

Re: probleme indicare nivel gpl

toby 28 wrote:

.....se gaseste separat numai ceasul de pe butelie, ......

Din pacate nu. Trebuie schimbat cu totul. Dar inainte de asta, ar fi bine sa-l verifice cineva priceput, sa nu dai banii degeaba, ca nu prea este ieftin.
SARBATORI FERICITE si tie si tuturor prietenilor de pe acest forum!

12

Re: probleme indicare nivel gpl

Buna ziua,

Am si eu o instalatie stefanelli pentru carburatie montata pe injectie monopunct...masina merge perfect, consuma f putin, doar ca butelia este tiroidiala si nu am unde sa vad nivelul gpl, iar indicatorul cu leduri din masina nu indica...firele nu sunt legate corect...din indicator ies 6 fire groase, rosu albastru, maro, etc iar firele care vin de la butelie sunt 3 mici subtiri, care sunt legate in zona motor de cele groase ...inainte sa iau instalatia de pe o dacie papuc functionau perfect. mentionez ca am legat doar firul galben de sursa care ar trebui sa fie legat de electrovalva de benzina care nu mai exista si apare doar beculetul rosu aprins de la benzina si prima liniuta de la nivel( pe indicator)...cand dau pe gpl se sting toate... comutatorul nu are nici un rol, am buton separat de la pompa benzina si instalatie gpl ptr  a comuta; vreau sa il folosesc doar pentru a indica... oare cum se leaga firele ????

13

Re: probleme indicare nivel gpl

firele ar veni cam asa din ce am mai citit.... maro pe una din fise(la mine nu are nici un efect, merge la fel si fara), galben cu negru la electrovalva benzina ( pe care nu o am si nu am nevoie), rosu la curent +, albastre sunt doua la electrovalva gpl, negru parca e minus sau masa, si cele trei mici subtiri de la senzorul gpl de ce se leaga ???, macar sa indice cand comut din buton pe gpl ca e pe gpl si nu sa se stinga?
Mi-ar fi foarte utila o schema daca are cineva de la orice instalatie, eu personal nu am gasit!
Multumesc

14

Re: probleme indicare nivel gpl

Am o instalatie tomasetto stag 200 si nu imi indica corect nivelul de gpl pe comutator, de fapt imi indica tot timpul 4 linii. Pe butelie indica bine. Daca scot de tot mufa de pe butelie indica tot 4 linii...

15

Re: probleme indicare nivel gpl

nici o idee?

16

Re: probleme indicare nivel gpl

Ar fi fost de folos mai multe amanunte, dar o prima parere ar fi o setare incorecta a instalatiei.