51

Re: Informatii suplimentare

alan5691 wrote:

...... imi puteti monta pe masina mea inscrisa in Bulgaria ?

Despre ce masina vorbim?

52

Re: Informatii suplimentare

Am un A6 2,5 TDI din 2003

53

Re: Informatii suplimentare

Buna ziua.

Am citit toate postarile pe acest subiect, asta chiar si numai pentru a nu repeta aiurea intrebari mai vechi. Cu toate astea as avea urmatoarele intrebari (la care astept un raspuns in limita timpului disponibil):
- ce se mai aude cu autorizarea?
- am un un Opel Astra G 1.7 CDTI. In momentul de fata obtin un consum de 5.5 %. la exterior. As vrea sa stiu daca stiti sa-mi spuneti cam cum s-ar prezenta consumul cu instalatia gpl. Am inteles ca raportul de consum s-ar situa la 50-50%. Deci consumul meu ar trebui sa arate 2.75% motorina + 3% gpl?
- de asemenea am si un Opel Corsa C, motor benzina 1.0. Voiam sa intreb daca instalatia gpl pentru Diesel introduce pentru ardere, mix de motorina cu gpl sau functioneaza ca la benzina aspirat?(in momentul in care a trecut pe gaz, merge cu gaz si mai trece pe motorina din cand in cand?)
- stiu ca nu isi are locul aici, dar vom sa intreb pentru Opelul Corsa C daca este normal un consum de cca 9% de oras si 7% de exterior. Mentionez ca am chiar o instalatie Milano. As vrea sa stiu daca se mai pot face ceva reglaje pentru scadrea consumului. Mai adaug ca eu nu conduc sportiv.
- de asemenea pe celebrul subiect al gpl-ului care distruge motorul, m-ar interesa o parere avizata: este adevarat? putem face ceva pentru reducerea eventualelor efecte negative?

Va multumesc.

54

Re: Informatii suplimentare

DayWalker77 wrote:

.... Cu toate astea as avea urmatoarele intrebari (la care astept un raspuns in limita timpului disponibil):
- ce se mai aude cu autorizarea?

Deocamdata...inca se lucreaza la capitolul asta.

DayWalker77 wrote:

- am un un Opel Astra G 1.7 CDTI. In momentul de fata obtin un consum de 5.5 %. la exterior. As vrea sa stiu daca stiti sa-mi spuneti cam cum s-ar prezenta consumul cu instalatia gpl. Am inteles ca raportul de consum s-ar situa la 50-50%. Deci consumul meu ar trebui sa arate 2.75% motorina + 3% gpl?

Ai inteles gresit! Pentru mai multe detalii, poti sa intri aici: http://nordservice.ro/Instalatii-GPL-Di … va_1_8.htm

DayWalker77 wrote:

- stiu ca nu isi are locul aici, dar vom sa intreb pentru Opelul Corsa C daca este normal un consum de cca 9% de oras si 7% de exterior. Mentionez ca am chiar o instalatie Milano. As vrea sa stiu daca se mai pot face ceva reglaje pentru scadrea consumului. Mai adaug ca eu nu conduc sportiv.

Unele motoare vor sa conduci sportiv, altele normal. Important este sa te incadrezi in plaja optima de turatie. Si daca mergi supraturat, sau subturat, motorul consuma la fel de mult. Consumul la Corsa, pe gaz, mi se pare ca se incadreaza, totusi. Tu cat ai vrea sa-ti consume? Daca se mai umbla la reglaj prea mult, e posibil sa pierzi din putere.

DayWalker77 wrote:

- de asemenea pe celebrul subiect al gpl-ului care distruge motorul, m-ar interesa o parere avizata: este adevarat? putem face ceva pentru reducerea eventualelor efecte negative?......

Subiectul asta este deja istorie. Daca rasfoiai topic-urile din forumul asta, ai fi gasit raspunsul, pentru ca s-a discutat acest subiect, inca de acum 2-3ani. Pe scurt: la instalatiile secventiale care au aparut acum, nici nu mai poate fi vorba de asa ceva. Totul este facut pentru protectia motorului si pentru prelungirea fiabilitatii lui.

55

Re: Informatii suplimentare

Cred ca am priceput majoritatea raspunsurilor.
Totusi as mai intreba:
- tot nu am inteles cum s-ar prezenta practic consumul(pentru motorul diesel). Insist pentru a-mi face niste calcule de rentabilitate.
- pentru Opelul Corsa benzinar, doar am intrebat daca acest consum e normal.
- instalatia gpl Milano am instalat-o in 2011. Cum imi pot da seama daca este secventiala?
- la benzina sunt foarte multe topic-uri. Cum le pot gasi pe cele referitoare la "stricaciunile" de la motor?

Va multumesc.

56

Re: Informatii suplimentare

308 1.6 hdi sw. consum mediu vara: 4L, iarna 4.5. 1)cum ar fi raportul motorina/gpl: 2Lmotorina/2L gpl -sau mai putin, avand in vedere ca gpl ul are si un rol de eficientizare.Mentionez ca am un stil de condus economic de mai bine de 200 mii km.


2) Daca nu as renunta la randul 3 de scaune, se poate monta rezervorul in locul rotii de rezerva, aceasta aflandu-se SUB masina, in partea din spate- pt cazul unui rezervor toroidal si pe unde ar fi alimentarea in acest caz?

La fel ca DayWalker77 doresc sa imi fac si eu calculele de rentabilitate, sa vad in cati km imi pot recupera investitia. NU ma intereseaza cresterea de putere ci DOAR partea de economie. Asadar, imi puteti garanta o scadere a costurilor si care ar fi aceasta daca tinem cont ca acum cheltui 4L% x 6 ron --- 24 RON %

3) in cazul in care imi schimb masina, pot sa imi montez aceeasi instalatie pe urmatoarea masina, si mai ales pot face treaba asta in orice service autorizat ?


Sarbatori Fericite !!!

57

Re: Informatii suplimentare

Buna ziua, instalatia se poate monta pe Vw Passat 1.9 tdi PD 85kw tip Atj, (motor fara pompa de injectie). Daca se poate monta, va rog sa-mi dati un pret estimativ. Va multumesc!

58

Re: Informatii suplimentare

Preturile inca nu sunt stabilite. Acum suntem in negocieri.

59

Re: Informatii suplimentare

Salutare

Nu se mai aude nimic cu Gpl-Motorina ?, am tot citit si asteptat, mai sunt sperante pentru acestea ?

Multumesc