1

Topic: probleme instalatie gpl

Buna ziua am si o problema cu instalatia gpl marca Tartarini si anume cupleaza pe gpl cand vrea ea si de cele mai multe ori nu imi indica pe comutator pe ce functioneaza masina(bemzina sau gaz) si nici nivelul de gpl, am gasit cablul care pleca de pe butelie cel care indica nivelul rupt, l am prins inapoi dar problema a ramas. Eu sunt din Brasov si inca nu am gasit un service care sa aiba mufa de diagnostic pt tipul meu de instalatie masina e un Seat  Ibiza 1.6 motor ABU Astept ceva sfaturi va multumesc

2

Re: probleme instalatie gpl

m8mwr wrote:

Buna ziua am si o problema cu instalatia gpl marca Tartarini si anume cupleaza pe gpl cand vrea ea si de cele mai multe ori nu imi indica pe comutator pe ce functioneaza masina(bemzina sau gaz) si nici nivelul de gpl, am gasit cablul care pleca de pe butelie cel care indica nivelul rupt, l am prins inapoi dar problema a ramas. Eu sunt din Brasov si inca nu am gasit un service care sa aiba mufa de diagnostic pt tipul meu de instalatie masina e un Seat  Ibiza 1.6 motor ABU Astept ceva sfaturi va multumesc

In mod normal, comutatorul ar fi trebuit sa indice si sa lucreze. Daca nu o face, este posibil sa mai fie cablajul intrerupt pe undeva, fara sa fie vizibil (adica fara sa se rupa si izolatia). Ar trebui schimbat tot cablajul, ca sa fi mai sigur. Pentru setare, intreaba pe la service-urile montatoare din Brasov, daca au interfata ( mufa) de OMVL. Aceasta se potriveste la TARTARINI, dar cu program de setare de TARTARINI. Astept sa-mi spui ce-ai rezolvat. Toate cele bune!

3

Re: probleme instalatie gpl

am rezolvat , intradevar cablul care pleca de la butelie  mai era intrerupt undeva asa ca l am inlocuit si acuma vad ca merge bine va multumesc

4

Re: probleme instalatie gpl

m8mwr wrote:

am rezolvat , intradevar cablul care pleca de la butelie  mai era intrerupt undeva


Cu multa placere! Sa ne spui ce rezolvi si cu setarea.

5

Re: probleme instalatie gpl

Inca nu am rezolvat nimic cu setarea am fost la un service mi a zis ca nu e compatibil cu omvl ca nu se poate ca el nu stie... si la altu mi a zis ca are softu da nu are cablu. Acuma trebe sa caut cablu.  Da am remarcat langa mufa de diagnostic 3 comutatoare mici si nu stiu ce rol au.

6

Re: probleme instalatie gpl

m8mwr wrote:

Inca nu am rezolvat nimic cu setarea am fost la un service mi a zis ca nu e compatibil cu omvl ca nu se poate ca el nu stie... si la altu mi a zis ca are softu da nu are cablu. ....

    Dar service-ul care a montat instalatia? Nu poti sa iei legatura cu ei?

7

Re: probleme instalatie gpl

Buna ziua,

Sunt nou pe acest forum si as dori sa ma ajutati cu un sfat.
Am  un A4 B5 si l-am cumparat cu o instalatie Tartarini.
Problema e ca functioneaza doar cand vrea ea(destul de rar), iar un service specializat in instalatii GPL mi-aaspus ca s-ar putea sa fie de la computerul principal.
Eu sunt din  Timisoara si nu am gasit nici o  firma care  sa cunoasca acest tip de instalatie.
Ma puteti directiona catre o persoana specializata ?

8

Re: probleme instalatie gpl

eugentm wrote:

....Ma puteti directiona catre o persoana specializata ?

In urma convorbirii telefonice pe care am avut-o, astept sa-mi spuneti ce ati rezolvat. Toate cele bune!