1

Topic: Revizie instalatie GPL

Salut,

De curand mi-am luat un Fiat Bravo din 2008, dotat cu o instalatie GPL Landi Renzo montata din fabrica si as vrea sa stiu la cat timp/km ar trebui facute reviziile unei instalatii de acest tip?
Uneori la semafor, cand merge la relanti, se intampla sa mai intrerupa cate un pic. Pareri?

Orice alt sfat e bine venit!

Multumesc!

2

Re: Revizie instalatie GPL

La noi in tara, datorita gazului deosebit de "bun", este indicat sa se faca reviziile la 15.000, maxim 20.000km. In afara se pot face si la 50.000km. Cand sunt colmatate filtrele, poate sa aiba intreruperi in regim de relanti.

3

Re: Revizie instalatie GPL

Am facut revizia ieri. Au fost schimbate filtrele si 2 garnituri. Revizia includea si re-parametrizarea instalatiei (software) dar din ce mi-a spus baiatul de la firma respectiva, instalatia care e montata la mine pe masina, are soft-ul blocat din fabrica si nu se poate parametriza. Se pot doar citi valori.

Dumneavoastra stiti despre blocarea asta software a instalatiilor LandiRenzo?
Nu a reusit nimeni sa le crack-uiasca(ma gandesc ca e un soft)?
Softu asta nu poate fi rescris cu unul nou?

Multumesc frumos pentru raspuns!

4

Re: Revizie instalatie GPL

Da, am intalnit la foarte multe instalatii montate in afara blocarea calculatorului de gpl! Uneori, asta e un lucru bun, ca nu-si mai pot baga toti "meseria" in el, dar problema este ca nu mai poate chiar nimeni intra sa faca corecturile necesare atunci cand este nevoie. Mai ales cei de la Landi Renzo, sunt foarte stricti in privinta asta. Noi am incercat sa rescriem alt soft intr-un asemenea ECU, insa are o cheie, pe care daca nu o ai, se blocheaza de tot si nu mai poti face nimic. Deocamdata, nu am gasit pe nimeni sa se priceapa la crack-uit astfel de softuri.

5

Re: Revizie instalatie GPL

Credeti ca am vreo sansa daca le scriu celor de la Landi Renzo sa le cer cheia respectiva(cu care pot rescrie softul)?
Solutia propusa de baiatul de la service a fost schimbarea blocului de injectoare + ECU (undeva la 10 mil.) Momentan instalatia de gaz merge decent, chiar daca mai intrerupe la relanti, nu justifica asa investitie.

Inca ceva, injectoarele montate pe masina sunt MED. El mi-a spus ca sunt niste injectoare proaste si scumpe (3mil unu). Eu am dubii in legatura cu afirmatia asta pentru ca masina are 115 mii de km si Dumnezeu cu mila cand a fost vorba de revizii la instalatie, am o vaga presimtire ca eu sunt primu proprietar care duce i-a facut revizie. De altfel, inteleg ca exista alternative de injectoare mult mai ieftine si cumva mult mai bune calitativ.

6

Re: Revizie instalatie GPL

buna seara,imi puteti spune cat ma costa filtrele de gpl pentru tomaseto stag 200 la revizia de un an. multumesc

7

Re: Revizie instalatie GPL

aline wrote:

buna seara,imi puteti spune cat ma costa filtrele de gpl pentru tomaseto stag 200 la revizia de un an. multumesc

Revizia completa costa 145 lei si include schimbarea filtrului mare de presiune joasa 65 lei, schimbarea filtrului mic de presiune inalta 35 lei si revizia, verificarea etanseitatii si verificarea reglajului 45 lei.

8

Re: Revizie instalatie GPL

multumesc pentru raspuns.

9 (edited by VIKI 2014-04-29 15:37:03)

Re: Revizie instalatie GPL

Buna ziua,imi puteti spune cat ma costa o revizie completa pt. un cielo  cu instalatie GPL INTERGAS.Multumesc!Cielo este din 2005