1

Topic: oscileaza turatia motorului la temp pina in 90 grade

Am un BMW de 1991 cm in sase pistoane si instalatie gpl Tomasetto stag 300 de curind am cumparat un cablu cu interfata si ca orice incepator am gresit.  Am dat sa reia seaarile din fabrica la calculatorul de gpl si acum dupa autocalibrare si dupa ce si -a facut singura cu albastru benzina si cu verde gpl acolo la mapa pe sosea, imi oscileaza turatia motorului la relanti  lucru care nu se intimpla pina sa ma manince pe mine undeva sa ii dau update aa soft si apoi sa reia setarile din fabrica. Deci intrebarea este ce am gresit si cum sa fac sa mearga rotund motorul si la rece?

2

Re: oscileaza turatia motorului la temp pina in 90 grade

Se vede treaba ca ori nu intereseaza pe nimeni ori nu stie nimeni ce e de facut

3

Re: oscileaza turatia motorului la temp pina in 90 grade

Am facut si eu la dv. un update si calibrare in mers (prima dealtfel) la un STAG 300 plus montat pe un BMW E46 in luna iulie si am facut cam 10000 km de atunci. Constatare: masina trage bine, oricum nu foarte diferit fata de autocalibrarea pe care o avea facuta de cand am montat instalatia in ianuarie 2010, dar ralantiul oscileaza mult mai des si mult mai puternic, iar consumul a crescut cu mai bine de un litru la suta de km. Am facut mai multe drumuri de peste 2000 km si consumul nu sarea de 9% (de obicei se mentinea la 8,5-8,7% autostrada, mers linistit 130-140 km/h). Acum am avut in jur de 10 in aceleasi conditii. Intrebarea mea este: pot reveni la setarile dinante? Precizez ca nu sunt in tara si am interfata. Multumesc.

BMW E46 318i 4 cil 1895 cc 118cp (STAG 300+)