1

Topic: Schimbare butelie dupa 10 ani

Masina mea are gaz din fabrica, pe butelie scrie luna 10/2004.
Spune lumea ca ar trebui schimbata, este adevarat?
Daca fac verificarea tehnia in luna 09 ar fi in regula?
Montati numai butelii? La ce pret?
Daewoo Cielo EXE GPL 2005.

2

Re: Schimbare butelie dupa 10 ani

Fa-i ITP-ul in septembrie si va fi ok inca 2 ani (daca nu ai ghinionul - putin probabil - sa gasesti pe traseu un slujbas RAR cu cap de lemn) si vei avea destul ragaz sa te mai pregatesti de operatiune. Uite, astfel ne baga la cheltuiala inainte de termen (1 an de stationare in stoc la dealer, la fel ca in cazul meu; masina luata de la nou !) statul nostru "iubit" prin reglementari idioate (exista variante tehnice pt. prelungirea functionarii, dar cine sa gandeasca, fiindca capatanile sunt numai decorative in MT - RAR, specializate exclusiv pe furat si jefuit ! - n.a.: cacofonia este intentionata).
Exista atelere pt. a face acest lucru (in Buc. pret pana in 300 lei).

3

Re: Schimbare butelie dupa 10 ani

Asa o sa si fac.
Nordservice...nimic...nici un raspuns?
Daca este posibila prelungirea duratei de functionare, Nordservice nu se gandeste sa intre? Cred ca este o piata buna.

4

Re: Schimbare butelie dupa 10 ani

Nordservice nu poate sa prelungeasca durata de serviciu fiindca nu exista reglementare nationala in acest sens (alesii nostri nu-si bat capul cu asemenea maruntisuri). S-ar putea face daca apare o reglementare prin care se da competenta ISCIR-ului (asemenea cazanelor si recipientelor sub presiune fixe si pentru transport gaze lichefiate). Dar repet - cine sa o faca in tara asta de "mana a doua" (citat Presedintele Romaniei), ca sa nu zic altfel...?

5

Re: Schimbare butelie dupa 10 ani

In regula, dar despre schimbarea buteliei cu una proaspata?

6

Re: Schimbare butelie dupa 10 ani

eu am urmatoarea problema:
fac itp cu instalatie gaz in cartea de identitate si butelia cu 8 ani de viata. Dupa itp, vreau sa dau jos butelia, ca mi ocupa loc in portbagaj. Nu mai folosesc gpl de mult, nu s a inteles cu motorul si cauzat stricaciuni(scaune supapa, chiuloasa).
As vrea sa las instalatia GPL pe masina (nu stau sa cumpar alta galerie de admisie pt. gaurile de la injectoarele gpl, sa o lipesc pe existenta nu imi pare trendy) si sa dau jos din portbagaj butelia, am portbajaj mic si ocupa jumatate din loc.
Cum fac la viitoarele itp-uri (care vor fi la 1 an, face 10 ani masina)? Cumpar o butelie cat mai mica, de forma, si o sui in portbagaj cand ma duc la itp?