1 (edited by psvictor_gl 2018-03-15 13:14:30)

Topic: Focus 2-1.6l - Fratelli - Engine check clipire - dat in nas

Buna ziua,

Am un Ford Focus 2005 cu instalatie gpl Fratelli.
Din senin a inceput ca pe gaz, dupa cateva min de la trecere, incepe sa tremure masina si sa nu aiba putere, iar daca accelerez mai tare..peste 3500rpm, sa inceapa sa clipeasca martorul de engine check.
Martorul imi sta aprins mereu, si la un service local din Galati, mi sa zis ca e oarecum normal ca calc nu vede corespunzator carburantul.

Am schimbat filtrele de pe GPL(aveau ceva vechime) dar comportamentul se pastreaza: tremurat, lipsa putere, clipire engine check.

A intampinat cineva probleme similare sau stie posibile cauze si cum sa se remedieze?

2

Re: Focus 2-1.6l - Fratelli - Engine check clipire - dat in nas

Daca inca nu ai rezolvat problema poti cauta pierderi de vacuum, pe unde e posibil sa traga aer fals: furtune fisurate, neetanseitati la garnitura corp clapeta acceleratie, canistra carbon, joja ulei(are si aia  garnitura), EGR, furtunul gros de la filtrul de aer, dupa debitmetru, conducta brake booster etc. Sper ca ai prins ideea.

3

Re: Focus 2-1.6l - Fratelli - Engine check clipire - dat in nas

Fa o scanare si vezi ce erori ai, probabil ai probleme cu amestecul de carburant, prea mult aer si amestec sarac.