1

Topic: probleme la instalatia gpl

Am o inst. Landi Renzo  montata acum 3 ani la dumneavoastra pe un cielo 96 si am o problema la trecerea pe benzina de pe gpl  mai clar nu trece  pe benzina se aprinde ledul portocaliu ca ar fi pe benzina si se opreste motorul  sa fie oare comutatorul de vina sau  electrovalva de benzina? Am verificat injectoarele si pompa de benzina sunt in regula. Multa stima si respect pentru voi.

2

Re: probleme la instalatia gpl

Florin46 wrote:

...  sa fie oare comutatorul de vina sau  electrovalva de benzina? Am verificat injectoarele si pompa de benzina sunt in regula. Multa stima si respect pentru voi.

Aceasta instalatie nu are electrovalva de benzina, are emulator, sau releu pe injectoare sau/si pe pompa . Verifica sa nu fie o problema pe acolo.

3

Re: probleme la instalatia gpl

Buna ziua.Am un Cielo din 2006 echipat din fabrica cu instalatie gpl.De cateva luni la mersul pe gpl motorul da rateuri.Daca trec la mersul pe benzina masina functioneaza normal.Cei de la service unde fac reviziile au incercat sa regleze volumul de gaz,dar asta pe loc,iar in sarcina ramane in gol la alimentere.Astazi a inceput sa mearga in 2-3 pistoane si am fost nevoit sa o trec pe benzina,unde cum am mai spus functioneaza normal.Poate sa-mi spuna cineva care este defectul la functionarea motorului pe gpl?

4

Re: probleme la instalatia gpl

Mai intai ar trebui sa fie verificata instalatia de aprindere. Apoi este indicat a fi  conectata la un PC cu softul adecvat pt. instalatia Loveco -pro / 4EU (dupa caz) si sa se verifice functionarea actuatorului. Dupa aceea se decide unde se actioneaza; corectii in soft, la reductor(dupa ce a fost verificat), s.a. (se au in vedere si emulatoarele de sonda si injectie). Lampa check engine nu se aprinde ?

5

Re: probleme la instalatia gpl

Se pot inlocui membranele sau garnituri la plaman?

6

Re: probleme la instalatia gpl

Bineinteles ca da. Daca sunt probleme cu debitul de gaz iarna inseamna ca membrana primara (de reducere presiune) este rigidizata si trebuie inlocuita. La fel, daca membrana secundara (pt. dozare) este fisurata (se simte miros de gaz la capacul reductorului). Se gasesc kituri complete cu garnituri pt reductor RGE 92.

7

Re: probleme la instalatia gpl

salut am si eu o mika problema am un vectra 2000 136cai din 96 de doi ani am pus o instalatie gpl fratelli din pacate acum trei zile in autostrada la 170 la ora mi a murit instalatia de gaz si mia stins motorul.pe benzina merge bine dar cum trec pe gaz moare .ca si cum n ar avea gaz .am curatat filtrul chiar daca nu era foarte murdar am controlat electrovalva si nu mergea era bulita am pus alta dar in tubul care da in injectoare nu ajunge gaz.mentionez ca incarca cand comut pe gaz cam doua secunde apoi se opreste si piuie plamanul de gaz.nu stiu ce sa i mai fac mai ales ca peste doua sapt vin acasa. dupa trei ani jumate.imi vine sa mor de draci ca n am pe nimeni aici care sa ma ajute ca zic ca nu cunosc instalatia .va rog eu daca cineva reuseate sa mi dea un sfat bun e binevenit .va multuleac mult astept vesti .sarbatori frumoase

8

Re: probleme la instalatia gpl

salut am un cielo 2007 cu lovato din fabrica,anul trecut la rece trepida la relanti (pe benzina merge bine),am fost in service au spus ca actuatorul e de vina si au pus un robinet normal si au schimbat si kit-ul din plaman.De mers mergea bine asa numai ca iarna a consumat undeva la 18-20%iar vara 15%.Acum am gasit un actuator Landi Renzo care se potriveste la mufa l-am pus dar la rece tot trepideaza si se opreste motorul cand se incalzeste merge binisor inca nu stiu consumul.De la plaman nu stiu ce sa mai reglez surubelul de cupru de sus e strans maxim iar cel negru de plastic aproape de maxim e singura pozitie in care merge cel mai lin.Ce sa mai fac?in Iasi nu am gasit inca pe cineva cu un tester pt lovato

9

Re: probleme la instalatia gpl

Salut am un mercedes c180 din 1999 cu o ins landi renzo masina merge baga cald bine dar cand ies din oras  incepe sa se depuna bruma pe furtunasele de la injectoare si cel de la filtru de gpl iar plamanul se raceste temp apei la bord este la 80 grade si baga caldura , masina merge bine pe benzina
Cand masina este le relanti se reincalzeste plamanul

10

Re: probleme la instalatia gpl

Buna seara! Am și eu o mare problema cu instalația de gaz..mă puteți ajuta cu o informație?! Am o Toyota avensis 2007 129 cp  și am montat in 2014 o instalație landi renzo,de vreo luna de zile tot mi se opreste in mers motorul când circul pe gaz....fara sa.imi Sara pe benzina....mi se oprește motorul efectiv( PS: ultima dată când eram în depasire  pe decelerare..) Sunt din Pitești și am fost și la toate serviciile din Pitești și la Toyota...cei de la Landi renzo îmi spun..ba e calculatorul,ba e rampă de injectoare.....ideea e că ei merg de o săptămână pe benzina și nu am nicio problema..însă pe gaz mie frica.......mă puteți ajuta,va rog?!