1

Topic: Instalatie GPL Bigas SGISN

Buna ziua,

ma confrunt cu o situatie ciudata (pentru mine) si anume:

Instalatia nu mai vrea sa treaca singura pe gaz, beculetele de la panou palpaie si piuie. Merge pe gaz doar daca motorul e incins bine. Dupa ce trece pe gaz merge fara probleme.

Problema este ca in Brasov nimeni nu se ocupa cu instalatii Bigas (cel putin din cate am inteles de la service-urile GPL din Brasov) ca sa imi faca o revizie completa.

Am cumparat un spray de curatat instalatia, dar din cauza adaptorului, nu pot introduce solutia in rezervor (instalatie montata in Belgia).

Masina in cauza este: Renault Clio 3/2006 motor 1.6i
Instalatia: Bigas SGISN

Date tehnice:
https://www.vanmeenen.com/LPG-autogas-V … ection.htm
https://www.vanmeenen.com/LPG-autogas-V … agram.html

Instalatia a fost montata in Belgia, asa a venit masina de acolo.
Masina e in tara din 2016 si inca nu s-a facut nicio revizie pentru ca nu am gasit pe nimeni sa o faca.

Orice sugestie este bine-venita. Multumesc!

2 (edited by Universalis 2018-11-21 23:29:48)

Re: Instalatie GPL Bigas SGISN

Salut, eu mi-am cumparat de la noi de pe net adaptor pt Belgia, Germania...si il am si pe cel pt Romania; adaptorul Ro are filet pe mijloc si il poti infileta pe cel Be in el.
Cat despre revizie, vb cu cei din Vernesti, Buzau poate te ajuta ei. La ei mi-am montat instalatia si sunt multumit.
Din cate imi dau eu seama, problema la tine este temperatura de trecere pe gaz, respectiv se ajunge foarte greu la ea, nu se incalzeste regulatorul de gaz (plamanul) repede. Sa verifici conductele de apa care intra si ies din plaman cum se incalzesc si sa ai nivel la antigel.
Am mai citit pe net ca daca ai vreo problema cu comutatorul gpl sa scoti mufa de la calculatorul gpl, ii dai un reset smile E posibil si setarea cu temperatura de trecere sa fie aiurea in calculatorul gpl.
Sper ca ti-am dat cateva idei bune, succes!

3

Re: Instalatie GPL Bigas SGISN

Am ajuns din greseala pe aici. Din pacate nu am primit o notificare, sa stiu de raspunsul tau. Multumesc, am sa incerc smile