1 (edited by zencore2624 2020-03-20 16:54:42)

Topic: tomaseto stag 200 plus mercedes e200 kompressor

Buna ziua!Va cer o parere :am montat la cei de la AGR Botosani o instalatie tomaseto stag 200 plus, pe un Mercedes e200 kompressor w211 model 2004,problema este urmatoarea:imi da tot timpul eroare check engine ceva legat de amestec ,aceasta problema nu se manifesta pe benzina doar pe GPL.Cei care au montat-o spun ca au facut orice pentru a o regla corect dar aceasta eroare apare tot timpul nu pot scapa de ea, deasemenea spun ca acest model este pretentios foarte dificil de reglat pentru a functiona correct.Va rog poate ma puteti ajuta cu o parere daca ati mai lucrat cu acest model de masina sau membri de pe forum care detin e200 kompressor w211 si daca au avut probleme de acest fel.

2

Re: tomaseto stag 200 plus mercedes e200 kompressor

Buna ziua! Intr-adevar, acest model este foarte pretentios la reglaj. Problema poate fi rezolvata dupa reglaje in mers, citind cu un tester motor parametrii sondei lambda. Pentru rezolvare, sunt necesare mai multe reglaje in acest mod. Pentru acest tip de masina se recomanda injectoarele gpl de tip AC, sau HANA, dar si cu aceste injectoare reglajul este dificil. Noi am rezolvat problema facand un amestec usor mai bogat in zona de turatie si sarcina in care a aparut eroarea.