1

Topic: Peste 100 km/h, nu mai trage pe gpl instalație fratelli

Bună ziua! Sunt nou aici și as vrea sa va întreb dacă ma poate ajuta cineva cu un sfat, o părere.... am schimbat filtrele, furtunele, de la gaz. După ce trec de 100km/h nu mai trage, dar nici nu trece pe benzina. O trec eu, după care își revine. Sa fie din cauza ca am pus la injectoare furtun de 6 mm în loc de 5? Mulțumesc anticipat!

2

Re: Peste 100 km/h, nu mai trage pe gpl instalație fratelli

vicentiumoto wrote:

Bună ziua! .... am schimbat filtrele, furtunele, de la gaz......

Salut! Nu dimensiunea furtunelor ar fi motivul. Nu este mare diferenta intre diametre, dar trebuie sa respecti lungimea lor. Verifica daca ai respectat sensul de montare al filtrelor. Spune-mi ce tip de masina este, ce tip de instalatie este montat si cati km ai cu ea.

3 (edited by vicentiumoto 2020-11-24 08:33:45)

Re: Peste 100 km/h, nu mai trage pe gpl instalație fratelli

SMART Tech LPG wrote:
vicentiumoto wrote:

Bună ziua! .... am schimbat filtrele, furtunele, de la gaz......

Salut! Nu dimensiunea furtunelor ar fi motivul. Nu este mare diferenta intre diametre, dar trebuie sa respecti lungimea lor. Verifica daca ai respectat sensul de montare al filtrelor. Spune-mi ce tip de masina este, ce tip de instalatie este montat si cati km ai cu ea.

4

Re: Peste 100 km/h, nu mai trage pe gpl instalație fratelli

Este un VW beetle 2.0 instalație fratelli pusa de 2 ani are cu ea în jur de 10000 km. Eu deabia am cumpărat mașina. Pana nu am schimbat filtrele și furtunele, nu a făcut așa. Filtrele le am găsit îmbâcsite tare.... Nu îmi mai trecea pe gaz, de aceea le am schimbat. Mulțumesc.

5

Re: Peste 100 km/h, nu mai trage pe gpl instalație fratelli

Ai verificat sensul de montaj al filtrelor? Pentru ca daca sunt corect montate, ar trebui verificata setarea....sa vezi ce se intampla la turatia respectiva (probabil in jur de 3000)

6

Re: Peste 100 km/h, nu mai trage pe gpl instalație fratelli

SMART Tech LPG wrote:

Ai verificat sensul de montaj al filtrelor? Pentru ca daca sunt corect montate, ar trebui verificata setarea....sa vezi ce se intampla la turatia respectiva (probabil in jur de 3000)

Am sa mai verific astăzi încă o dată.... Dimineața, când veneam la serviciu, nu am putut depăși 60 km/h. O sa verific din ou când ies de la serviciu și o sa spun ce și cum. Dar mai mult ca sigur, sunt puse 0k. Curios ca înainte sa schimb furtunele și filtrele, nu făcea așa. O zi buna sa aveți?!

7 (edited by vicentiumoto 2020-11-25 10:15:12)

Re: Peste 100 km/h, nu mai trage pe gpl instalație fratelli

Bună dimineața! Revin cu problema. Am verificat poziția filtrelor. Sunt montate corect. E super enervant. În oraș, merge ok fără sa se gatuie, cum se spune. Când ies din oraș, după 2,3,km, când ajung pe la 60 km/h, nu mai trage.... Trebuie o pauza sa își revină cât de cât, după care iar. Ca și cum rămâne fără gaz... Am cumpărat un spray de curățare, sa îl bag sa vad rezultatele. Dacă nu, o sa trebuiască sa merg la Bacău să fac o revizie ceva, în Onești, neavând meseriași. Foarte curios e ca înainte de a schimba filtrele și furtunele, nu facea așa. O zi buna va doresc!!Crede ți ca ar putea fi de la senzorul de presiune? Mulțumesc!

8

Re: Peste 100 km/h, nu mai trage pe gpl instalație fratelli

Ca sa verifici senzorul de presiune, poti sa-i scoti mufa si sa mergi putin asa, cu mufa scoasa sa vezi daca se simte ceva modificat. Daca merge la fel, inseamna ca nu e senzorul.

9

Re: Peste 100 km/h, nu mai trage pe gpl instalație fratelli

SMART Tech LPG wrote:

Ca sa verifici senzorul de presiune, poti sa-i scoti mufa si sa mergi putin asa, cu mufa scoasa sa vezi daca se simte ceva modificat. Daca merge la fel, inseamna ca nu e senzorul.

Dacă ii scot mufa, sigur nu mai trece pe gaz... Dar am sa încerc.... Am avut 3 mașini cu gpl
tomasetto, dar la nici una nu am avut probleme de genul. Mulțumesc pentru răspuns.

10

Re: Peste 100 km/h, nu mai trage pe gpl instalație fratelli

vicentiumoto wrote:

....... Mulțumesc pentru răspuns.

Cu multa placere, Vicentiu! Astept vesti dupa ce incerci cu mufa scoasa.