1 (edited by tyybyy_22 2020-12-18 15:03:50)

Topic: Nu trage pe gpl si la relanti se opreşte TOMASETTO

Buna ziua
Am o instalatie GPL tomasetto (motor 1.4 mpi)....mentionez ca am schimbat filtrele....cand trece pe gpl abea mai trage( ii scade puterea considerabil)...sau daca sta la relanti si e pe gaz se opreste imediat....   (am probleme UNEORI si cu YAK-ul de la clap.de acc. Dar faptul ca acc. si nu trage ,consider ca nu mai are legatura cu YAC.UL....pe benzina trage f bine ,p gaz refuza)
Sa fie cumva de la plăman? ....injectoarele de gaz?

2

Re: Nu trage pe gpl si la relanti se opreşte TOMASETTO

tyybyy_22 wrote:

Buna ziua
Am o instalatie GPL tomasetto (motor 1.4 mpi)....mentionez ca am schimbat filtrele.........

Salut! Verifica daca ai respectat pozitia de asezare a filtrelor. Multi fac greseala asta, le pun invers. Te rog sa-mi dai mai multe amanunte: ce masina este? Cati km ai parcurs cu instalatia? Ai schimbat la timp filtrele? Din ce oras esti?.... In functie de raspunsul tau, ne gandim la alte posibile probleme...

3 (edited by tyybyy_22 2020-12-18 16:42:21)

Re: Nu trage pe gpl si la relanti se opreşte TOMASETTO

Am montat filtrul cel mic( de la plamn) cu partea metalica in sus( spre capac) si am pus si garnitura sub filtru si garnitura la capac....Filtrul cilindric l.am montat cu sageata (pe circuitul de alimentare) spre rampa de injectoare...filtrele (vechi)erau destul de imbâxite...am instalatia din 2017 si nu leam schimbat niciodata....cu instalatia am apox. 35 mii km....masina este un renault kangoo din 2000 ....1.4 mpi

De vreo 1-2 luni am observat k masina nu mai trage dar in ultima saptamana pur si simplu o accelerez...si degeaba, se alimenteaza dar nu are putere ...merge foarte incet masina

4

Re: Nu trage pe gpl si la relanti se opreşte TOMASETTO

tyybyy_22 wrote:

......De vreo 1-2 luni am observat k masina nu mai trage dar in ultima saptamana pur si simplu o accelerez...si degeaba, se alimenteaza dar nu are putere ...merge foarte incet masina

Filtrele sunt montate bine. Aceasta problema a corespuns cu schimbarea filtrelor? Pentru ca e posibil sa fie afectata rampa de injectoare. Verifica daca se simte o schimbare in functionare in momentul in care strangi, cu un cleste, furtunul care intra in fiecare injector. Ar trebui o verificare si la setarile instalatiei.