1

Topic: Relanti - scade turatia la accelerare

Buna seara

Am un opel astra h 1.6 cu o instalatie de gpl Tomasetto. Toate bune si frumoase, singura problema pe care o am, cand trece de pe benzina pe gpl, ii scade turatia f putin si se simte un vibrat in toata masina, dar pe gpl pe benzina nu face asa

Pe langa asta, cand sunt la relanti si vreau sa plec de pe loc, face la fel, apas acceleratia, scade turatia si dupa creste si pleaca masina de pe loc. Face asa si in marsarier, uneori in marsarier da sa moara motoru, scade turatia mai mult.


Pe benzina nu face asa. La un service de gpl, mi au mai dat putin gaz la accelerare dar nu asta era. Am curatat si clapeta acceleratie si degeaba.

Va rog, daca ma puteti ajuta...

2

Re: Relanti - scade turatia la accelerare

Salut.am o alfa romeo 159 an 2006 benzina.Am pus gpl de app 3ani pe ea si nu am avut prblm niciodata pana acum câteva zile.Cea am inteles de la cei care au montat instalatia,ca este o instalație care consuma benzina + gaz in acelasi timp(recomandat de ei)...2,3L la 100/km benzina si 8,9gaz 100/km..in fine..problema este ca la ultima alimentare cu gaz dupa vreo 10-15 km masina a inceput sa tremure toata

3

Re: Relanti - scade turatia la accelerare

Salut.am o alfa romeo 159 an 2006 benzina.Am pus gpl de app 3ani pe ea si nu am avut prblm niciodata pana acum câteva zile.Cea am inteles de la cei care au montat instalatia,ca este o instalație care consuma benzina + gaz in acelasi timp(recomandat de ei)...2,3L la 100/km benzina si 8,9gaz 100/km..in fine..problema este ca la ultima alimentare cu gaz dupa vreo 10-15 km masina a inceput sa tremure toata