1

Topic: OMVL / LANDI RENZO pe Nubira2?

Buna ziua,



Puneti instalatii OMVL / LANDI RENZO pe o Daewoo Nubira2?

Am citit pe alt forum ca instalatiile "MILANO" ar fi de calitate mai proasta decat cele de la firmele mentionate mai sus.



Numai bine,
Razvan

2

Re: OMVL / LANDI RENZO pe Nubira2?

mihai11 wrote:

Puneti instalatii OMVL / LANDI RENZO pe o Daewoo Nubira2?

Am citit pe alt forum ca instalatiile "MILANO" ar fi de calitate mai proasta decat cele de la firmele mentionate mai sus.

Da, montam si aceste instalatii. Despre MILANO....parerile sunt impartite. Este adevarat ca sunt mai sensibile la defectiunile care apar pe benzina. Dar este singura instalatie (din cele montate de noi), care  este omologata pana la 255 kw. O montam si merge foarte bine pe masini cu motoare de capacitate mare, in 4,5,6 si 8 cilindri. Au un soft destul de maleabil la reglaje, dandu-ne posibilitatea sa facem unele mici retusuri, in functie de fiecare masina in parte.Deci.....e democratie, fiecare cu parerea lui!

3

Re: OMVL / LANDI RENZO pe Nubira2?

NordService wrote:
mihai11 wrote:

Puneti instalatii OMVL / LANDI RENZO pe o Daewoo Nubira2?

Am citit pe alt forum ca instalatiile "MILANO" ar fi de calitate mai proasta decat cele de la firmele mentionate mai sus.

Da, montam si aceste instalatii. Despre MILANO....parerile sunt impartite. Este adevarat ca sunt mai sensibile la defectiunile care apar pe benzina. Dar este singura instalatie (din cele montate de noi), care  este omologata pana la 255 kw. O montam si merge foarte bine pe masini cu motoare de capacitate mare, in 4,5,6 si 8 cilindri. Au un soft destul de maleabil la reglaje, dandu-ne posibilitatea sa facem unele mici retusuri, in functie de fiecare masina in parte.Deci.....e democratie, fiecare cu parerea lui!

In ceea ce priveste OMVL / LANDI RENZO, puteti sa imi dati exemple de probleme specifice? (spre exemplu, la Milano ati spus ca sunt mai sensibile la problemele care apar pe benzina).

Alt aspect: montati pe NubiraII si rezervoare mai mari gen 960mm x 360mm / 90 litri?


Numai bine,
Razvan

4

Re: OMVL / LANDI RENZO pe Nubira2?

mihai11 wrote:

In ceea ce priveste OMVL / LANDI RENZO, puteti sa imi dati exemple de probleme specifice? (spre exemplu, la Milano ati spus ca sunt mai sensibile la problemele care apar pe benzina).

Alt aspect: montati pe NubiraII si rezervoare mai mari gen 960mm x 360mm / 90 litri

In ce priveste softul, sunt mai putin permisibile in reglaje particularizate. Nu permit reglaje pentru tipuri de injectie diferite, nu putem interveni cu modificari in diagramele de injectie. Pe de alta parte, sunt ceva mai fiabile componentele. E drept ca si mai scumpe.
Daca spatiul dintre telescoape ne permite, putem sa montam rezervoare de 90 lt. De ce nu?! Pana acum nu a solicitat niciun posesor de Nubira un rez. asa mare. Am montat numai pe SUV-uri si gama BMW si MERCEDES (cele cu motoare mari- 6,8 cilindri, care consuma mult).

5

Re: OMVL / LANDI RENZO pe Nubira2?

am un cielo ce are o instalatie de gaz omvl, si as avea nevoie de o bobina multivalva. cum as putea in posesia uneia, pentru ca nu gasesc.

6

Re: OMVL / LANDI RENZO pe Nubira2?

Trebuie sa stim daca "multivalva" la care te referi tu este cea de pe butelie, sau cea de pe reductor.  . Noi avem tot felul de bobine, dar trebuie sa te prezinti la service. In primul rand sa vedem ce anume iti trebuie, pentru ca multi vin si spun alte denumiri la piesele care le trebuie.

7

Re: OMVL / LANDI RENZO pe Nubira2?

Ce instalatie recomandati pt nubira 2 (2004, euro2) ? multumesc.

8

Re: OMVL / LANDI RENZO pe Nubira2?

Pentru Nubira 2, neaparat secventiala. Merge bine cu oricare, secventiala sa fie.

9

Re: OMVL / LANDI RENZO pe Nubira2?

Intreb pt ca am citit/auzit ca sunt probleme cu instalatii secventiale pe nubira 2 euro2.. cum ca s-ar opri motorul la ralanti.

10

Re: OMVL / LANDI RENZO pe Nubira2?

Daca nu sunt reglate bine, da, mai fac probleme, pentru ca sunt niste motoare mai pretentioase. Dar, la fel de bine, am avut surpriza sa gasim pe Nubira montate clasice, de care proprietarii masinilor erau cat de cat multumiti. Sau poate unde erau instalatii second, si, oricum, omul nu avea prea mari pretentii, asa cum are la una de 24 mil.!!!!

11

Re: OMVL / LANDI RENZO pe Nubira2?

Sunt din Galati si ma intereseaza o instalatie secventiala pentru o nubira 2 din 2005. Prefer una buna, cat mai fiabila, pentru a nu fi nevoit sa bat drumul la Craiova pentru un mic reglaj sau dereglaj aparut din senin sau ca asa mai face instalatia respectiva. Or fi toate bune dar sunt convins ca unele au fata de altele comentarii mai...pro. Multumesc si astept un raspuns pozitiv

12

Re: OMVL / LANDI RENZO pe Nubira2?

Cea care este printre cele mai bune, dar si la un pret, sa-i zicem, rezonabil, este BRC-ul. Nu am avut pana acum probleme cu ele. Reviziile obligatorii...si atat.