1

Topic: respins la r.a.r din cauza noxelor pe gpl:((

am un bmw e46 cu instalatie de gpl montata in germania landi rendzo...am avut astazi r.a.r-ul toate bune si frumoase pana cand imi baga sa vada noxele pe gaz...pe benzina imi dadea 0,02 iar pe gpl intre 6,10 si 6,77...mi-a spus ala ca nici la non euro nu ma poate incadra.m-a respins si am mers la un cervice ptr gpl din braila...acolo la testul de noxe la fel...poluare maxima...mie nu mi se pare ca masina consuma mult in oras 10-11% gpl si 8 benzina.la cervice de gpl acolo se invarteau aia pe langa masina ziceau ca e ozn...eu cred ca nu stiu ei ce are instalatia ca prea se fastaceau!!!m-au chemat maine dimineata sa se informeze si ei mai bine de ce sunt noxele astea si ce sa-i faca sa pot trece r.a.r-ul...spuneau ceva de injectoare sa le sufle si sa schimbe membranele nush de unde+ filtrul...revizia la gpl a fost facuta acum 20.000 de km am vazut pe cartea cervice!eu abia am adus-o din germania zilele astea!ceva pareri?poate le zic eu la aia de la cervice unde sa umble ca erau asa de impiedicati,bag mana in foc ca nu ii dau de cap!!!!

2

Re: respins la r.a.r din cauza noxelor pe gpl:((

nu are nimeni nici o idee?:((

3

Re: respins la r.a.r din cauza noxelor pe gpl:((

Dupa noxele care apar, e amestec bogat. Asta e, la prima vedere din setare, daca instalatia este secventiala (pentru ca nu ai specificat asta), sau din reglajul reductorului, daca este clasica. Ai in vedere faptul ca, Landi Renzo are reviziile la 15.000km si tu ai 20.000km.

4

Re: respins la r.a.r din cauza noxelor pe gpl:((

am facut revizia acum...noxele foarte putin mai mici...dar in nici un caz ptr a putea trece rarul...instalatia e secventiala montata in 2007!

5

Re: respins la r.a.r din cauza noxelor pe gpl:((

Te referi la revizia instalatiei?

6

Re: respins la r.a.r din cauza noxelor pe gpl:((

informativ: instalatiilor landi renzo li se face revizia la 15000 km doar in romania. eu am si manuale originale pt. instalatia mea facute pt. germania, italia, franta si marea britanie si in ele intervalele de revizii sunt de 20000 km.

probabil marketing...

ford focus turnier ghia 1,6 16v zetec se 2001 - GPL Landi Renzo Omegas Plus

7

Re: respins la r.a.r din cauza noxelor pe gpl:((

octa wrote:

informativ: instalatiilor landi renzo li se face revizia la 15000 km doar in romania....

Ai dreptate, Octa! Numai in Romania e gazul plin de impuritati si de proasta calitate. Am avut ocazia sa fac diferenta intre gazul nostru si cel din Germania, Italia, Grecia, etc. De fapt...cum treci granita, in orice parte o iei, alimentezi alt gpl. Masina parca zboara. E normal ca importatorii de instalatii gpl isi iau o marja de siguranta si impun garantiile la km mai putini. Pana acum 4-5 ani, veneau clientii cu 50-100.000km efectuati si abia daca era nevoie de schimb filtre. Dar in ultimul timp.....gasesti de toate in filtre, incepand de la apa si pana la pilitura de fier. Am schimbat filtre colmatate si la 7.000km.

8

Re: respins la r.a.r din cauza noxelor pe gpl:((

pana la urma de ce am noxele astea?ce sa fac sa ma poata trece la r.a.r ca am incercat si cu spaga si nu stau la vrajeala

9

Re: respins la r.a.r din cauza noxelor pe gpl:((

aurasu wrote:

pana la urma de ce am noxele astea?ce sa fac sa ma poata trece la r.a.r ca am incercat si cu spaga si nu stau la vrajeala

Te-am intrebat daca la revizia instalatiei, te-ai referit! Pentru ca la aceasta revizie, in mod normal, se face si reglajul noxelor. Pentru ca la tine poate fi doar vorba de reglaj.