1

Topic: Puterea maxima a unui motor pe care se poate monta GPL

Am deschis acest topic in dorinta de a afla costurile si daca este posibil sa se monteze instalatii gpl pe urmatoarele masini:

VW passat W8 o putere de aprox 275 cai
Audi 3.0 putere de aporx 220 cai
audi 2.7 turbo de 250 cai  (se poate pune gpl si pe motoare benizna turbo?)

care este limita practic la aceste instalatii de gpl? cum afecteaza ele performantele masinii?

Ma intereseaza un raspuns de la cei aflati in masura!

Multumesc

2

Re: Puterea maxima a unui motor pe care se poate monta GPL

vusu87 wrote:

.........care este limita practic la aceste instalatii de gpl?

    E bine ca ai deschis aceasta discutie, pentru ca multi au impresia ca pe aceste masini se monteaza instalatie ca pe Daciile vechi. Din fericire, au aparut aceste instalatii secventiale, cu injectoare de gpl si calculator separat, care copiaza tot de pe benzina, au aparut reductoarele (plamanii)turbo, la masinile puternice montandu-se cate doi. Limita, deocamdata, la ce am montat noi pana acum, este motor de 8 cilindri, si in gama de putere, am montat pe un EVO IX, turbo, cu calculator chipuit pana la 320 cai. Rezultatul a fost ca masina a mers in aceiasi parametri, aceeasi putere, consum ridicat fata de benzina cu vreo 2 litri. Trage la fel ca pe benzina, uneori cand gazul e bun, nu se simte chiar nici-o diferenta. Masina a fost plecata prin Germania, si s-a vazut diferenta de calitate a gpl-ului fata de cel din tara.

3

Re: Puterea maxima a unui motor pe care se poate monta GPL

Buna ziua,
am o Mazda CX7 in 4 cilindri, motor turbo 2,3 MZR  258 CP

tocmai a iesit din garantie si doresc sa montez o instalatie GPL pe ea
as dori sa aflu ce instalatie recomandati, ce rezervor toroidal as putea monta si cam ce costuri implica acestea

sunt extrem de interesat incat mi-ati fost recomandati drept "cei mai buni in GPL" din zona.

4

Re: Puterea maxima a unui motor pe care se poate monta GPL

Buna Kosmo! Pe acest tip de masina, motorul este cu injectie directa, diferita de cea normala, multipunct , cum e la majoritatea masinilor, si nu se potriveste secventiala care se monteaza de obicei. Cea care este personalizata pentru acest tip de motor este BRC-ul, care, cu rezervor toroidal, ajunge pe la 4500 lei. Rezervorul, se poate monta cel de 50-52lt, incarcabil la 40-44lt util.

5

Re: Puterea maxima a unui motor pe care se poate monta GPL

Mda ... am citit pe forumul mazda despre BRC montat pe Mazda CX7 ... se stie un singur caz montat la Buzau
insa se pare ca nu se potriveste chiar perfect. Am inteles ca pe Mazda 6 mps care are acelasi motor de 2.3 turbo, injectie directa nu ar merge chiar deloc datorita unor mici diferente de soft.

Ca sa nu ma invart in jurul cozii prea mult as vrea sa ma rezum la intrebarea esentiala:

Nord Service monteaza BRC pe aceasta Mazda CX7 ?
(bineinteles ca vorbim despre o lucrare care sa duca la rezultatele dorite: cheltuiala mai mica cu combustibilul, fara afectare a performantelor, scaderea poluarii si nu in ultimul rand fara sa duca la o uzura prematura a motorului)

multumesc anticipat,
Kosmo

6

Re: Puterea maxima a unui motor pe care se poate monta GPL

Nordservice a montat instalatie BRC  pe o Mazda CX7, aici in Craiova, si pana acum nu a facut probleme. Din ce am aflat, acest tip de masina este produs cu doua tipuri de calculatoare, si unul din ele mai face unele mici probleme: mici intreruperi, care uneori apar si pe benzina. Din fericire, cea montata de noi a avut tipul de calculator care nu face probleme. Daca vrei detalii mai amanuntite, poti sa-l suni pe domnul Alexe (0735254926), cel care se ocupa indeaproape cu setarile la masinile mai pretentioase. El e in masura sa-ti dea mai multe amanunte vizavi de reglajele  care se fac si de functionare.

7

Re: Puterea maxima a unui motor pe care se poate monta GPL

Multumesc pt. promtitudinea raspunsului.
Maine am sa-l contactez pe D-nul Alexe.
Sper ca urmatorul meu post pe acest forum sa fie despre cat de multumit voi fi fiind de instalatia  GPL montata smile

8

Re: Puterea maxima a unui motor pe care se poate monta GPL

Si noi speram, pentru ca, cred ca este evident si din acest forum, ne bucuram foarte tare cand oamenii sunt multumiti. E pacat sa nu profitam de orice oportunitate pentru a face o economie cat de mica. Mai ales in perioada asta de criza. Te asteptam!

9

Re: Puterea maxima a unui motor pe care se poate monta GPL

Buna ziua!
Urmeaza sa achizitionez un Volvo S60 t5 si o sa vreau sa ii pun o instalatie de GPL pe el..
ce imi recomendati la o asa masina si la ce pret as ajunge?
masina are motor de 2.3 (turbo)in 5 cilindri care dezvolta 250 de cai..
In ainte de montare s-ar putea face o resoftare sa scot undeva la 280-29 de cai din motor?
(intreb pt ca cunosc pe cineva care are gpl pe un asemenea motor si nu il poate resofta pt ca injestoarele nu pot produce mai mult de 52 de cai pe bucata)
|cam la ce pret m-ar ajunge toata treaba?
Multumesc!

10

Re: Puterea maxima a unui motor pe care se poate monta GPL

Buna Alex! Eu pot sa-ti spun cat te costa instalatia: BRC (asta ar cam fi recomandata) in 5 cilindri cu rezervor cilindric, ajunge undeva cam la 4000lei. Ca sa afli cat te costa softul de chip tuning, trebuie sa-l suni pe baiatul care se ocupa cu treaba asta, pentru ca trebuie sa-i dai niste detalii despre masina. Daca accesezi link-ul urmator, ai sa gasesti datele lui de contact:  http://www.nordservice.ro/Contact-NordS … ng_1_5.htm  .

11

Re: Puterea maxima a unui motor pe care se poate monta GPL

pe un audi a4, B5 cu motor 1.8Turbo cam la ce costuri m-ar duce instalatia GPL cu butelie normala, nu tiroidala. multumesc

12

Re: Puterea maxima a unui motor pe care se poate monta GPL

Dra_gos wrote:

pe un audi a4, B5 cu motor 1.8Turbo cam la ce costuri m-ar duce instalatia GPL cu butelie normala, nu tiroidala. multumesc

Ce an de fabricatie? Ce putere? Tip motor?

13

Re: Puterea maxima a unui motor pe care se poate monta GPL

Buna Ziua ! Urmeaza sa achizitionez o Mazda CX9 productie Europa cu 7 locuri motor benzina V6 de 3720 cm3 , din forum observ ca sunt probleme si cu Mazda CX7 , oare se poate monta pe modelul meu o instalatie GPL si daca da fiind cu 7 locuri unde se poate monta rezervorul ?  Multumesc !

14

Re: Puterea maxima a unui motor pe care se poate monta GPL

Cristian wrote:

....Urmeaza sa achizitionez o Mazda CX9....

Deocamdata nu am gasit o instalatie pentru masina ta. Mi-ar fi de folos mai multe date: an fabricatie, tip motor si putere. Noi  nu am montat inca pe acest tip de masina.

15 (edited by Cristian 2013-02-19 09:58:19)

Re: Puterea maxima a unui motor pe care se poate monta GPL

NordService wrote:
Cristian wrote:

....Urmeaza sa achizitionez o Mazda CX9....

Deocamdata nu am gasit o instalatie pentru masina ta. Mi-ar fi de folos mai multe date: an fabricatie, tip motor si putere. Noi  nu am montat inca pe acest tip de masina.

Toate datele sunt aici . Multumesc !  http://ci.vimsweb.com/Reports/Inspectio … &ENC=1

P.S. O singura nedumerire am in raportul de evaluare scrie 4 cilindri , eu stiu ca sunt 6 !?--------------------------------------------------------------------------------

16

Re: Puterea maxima a unui motor pe care se poate monta GPL

Cristian wrote:

.....P.S. O singura nedumerire am in raportul de evaluare scrie 4 cilindri , eu stiu ca sunt 6 !?--------------------------------------------------------------------------------

Asta am sesizat si eu, dar e clar ca e o greseala. La capacitatea asta, e cam greu sa aiba 4 cil. Ma mai interesez in continuare si te anunt.

17

Re: Puterea maxima a unui motor pe care se poate monta GPL

NordService wrote:
Cristian wrote:

.....P.S. O singura nedumerire am in raportul de evaluare scrie 4 cilindri , eu stiu ca sunt 6 !?--------------------------------------------------------------------------------

Asta am sesizat si eu, dar e clar ca e o greseala. La capacitatea asta, e cam greu sa aiba 4 cil. Ma mai interesez in continuare si te anunt.

Asta am gasit pe youtube se pare ca instalatia este Landi Renzo  http://www.youtube.com/watch?v=O8LioIV0B50

18

Re: Puterea maxima a unui motor pe care se poate monta GPL

pentru un ford focus st170 din 2002, capacitate 1996 cmc, 173 CP m-ar interesa urmatoarele:

ce instalatie cu butelie toroidala recomandati
pretul si cat dureaza montajul

Va multumesc!