1 (edited by bogdan.coman 2013-11-27 20:35:43)

Topic: Schema de conectare nivel GPL

Ma puteti ajuta si pe mine in "descifrarea unei scheme de conectare"?
Am un opel Vectra A cu o instalatie incompleta de gpl koltec necam(plaman,butelie).Recent am facut rost si de cesulet complet cu fire.Numai ca nu stiu cum sa-l leg sa-mi arate la bord nivelu de gaz cand comut din buton.Acum cateva zile le-am dat mail producatorilor din Olanda, Schramifa BV si le-am cerut o schema de conectare la acest sensor de nivel si mi-au dat o schema .Schematic L.7 sender care este identica cu vechiul L.5, pe care o sa o pun pe forum.Mi-au explicat ca e foarte simplu sa conectez senzoru de nivel daca urmaresc schema,si ca mai am nevoie doar de un releu care sa intrerupa nivelu de benzina si sa treaca pe gaz cand comut.Numai ca din schema nu inteleg ce ar trebui sa fac.De aceea apelez la voi poate ma puteti ajuta.Nu am mai intrat pe acest forum de 1 an si ceva de zile,am mai facut post despre inst mea.Nu doresc inst noua,imi doresc inst orginala s-o fac cum a fost ea candva ,sa-mi indice si mie nivelu de gaz pe litrometru de la benzina cand comut din buton.Ma puteti ajuta,ca am toate piesele necesare si cesuletu cu fire tot,doar acel releu care comuta nu-l am.Multumesc,

sursa: http://www.schramifa.com/

http://i.imgur.com/oaPIZjF.gif

http://i.imgur.com/5NLuqcL.jpg

2

Re: Schema de conectare nivel GPL

Am facut schita dar nu stiu cum sa o atasez in acest forum. In orice caz e simplu: in locul chestiei aceea negre se leaga contactele unui releu auto banal in ordinea din desen (de la stg. la dr.: sonda benzina - aparat bord - sonda GPL) 87a; 30; 87. Bobina releului se leaga: 85 la masa si 86 la firul de comanda comun al electroventilelor.

3 (edited by bogdan.coman 2013-11-28 04:02:55)

Re: Schema de conectare nivel GPL

de ce imi zice toata lumea ca e foarte simplu de legat,inclusiv fabrica din Olanda imi zice asta,si cei care monteaza gpl in orasul meu nu se baga? Si-mi zic toti:Nu stiu domne sa leg asa ceva.Eu sunt din Buzau si aici toti sunt meseriasi si se lauda ca au peste 10 ani de experienta dar daca le dau sa-mi lege senzoru asta amarat chiar si cu schita in fata,tot nu se pricep
Chiar e simplu de legat?
smv acolo unde spune lpg gauge si petrol gauge si este un cerculet la fiecare,ce vrea sa insemne cerculetu ala?Ca nu inteleg.Multumesc

P.S.Daca zici ca e simplu poti sa ma ajuti tu sa mi-l legi.Ma deplasez in orasul de unde esti si platesc,fac cinste.De ani de zile incerc sa leg senzoru asta si nimeni nu stie.Te rog frumos ma poti ajuta?

4

Re: Schema de conectare nivel GPL

Cerculetele (de fapt sunt elipse) se vor a fi reprezentarea plutitoarelor (care deplaseaza cursorul fiecarei sonde - o varianta mai "infantila" de reprezentare grafica a sondelor traductoare de nivel).
Pot sa fac conexiunile din schema pe care ai primit-o din Olanda. Este simpla si logica. Singura problema pe care nu pot sa mi-o asum (si cred ca nimeni) este faptul daca traductorul de nivel al GPL-ului are aceleasi caracteristici cu cel de benzina (rezistenta, sens). Probabil ca are, daca sunt componente originale, dar nimeni nu poate garanta ceea ce posezi tu. Daca nu au aceleasi caracteristici nu este nici un pericol, insa indicatiile nivelului GPL nu vor fi corecte.

5 (edited by bogdan.coman 2013-11-28 16:15:48)

Re: Schema de conectare nivel GPL

smv stiu 1001% sigur ca ala e senzorul original.Ce nu stiu inca sigur exact ce zici tu daca o fi pe 0-90 ohm sau celalat de 0-95 ohm.Ca sunt 2 modele care arata identic.Difera doar culoare la capacele.Cel cu 0-95 ohm are capacel negru iar cel de 0-90 ohm are capacel alb.

Uite: http://www.lpgonderdelenshop.nl/epages/ … cts/032005

Ce ma enerveaza un pic e faptul ca cei din Olanda mi-au dat email si mi-au zis ca trebuie sa functioneze in plaja 190-38 ohm?Ce naiba e cu valoarea asta ca tot acolo la ei in Olanda scrie ca acesti senzori de nivel functioneaza in plaja 0-90 si 0-95 ohm.Si tind sa cred mai mult valorile astea uzuale de 0-90 si 0-95 decat ce mi-au dat ei cu 190-38 ohm.Ma poate lumina cineva ca nu inteleg

mail primit de la olandezi:

Nov 27 at 1:55 PM  OK, I was under the impression that the L.5 unit was not working anymore (because it is over 20 years old).
The schematic for the L.5 is the same as for the L.7.
I enclose this schematic
0-90 ohm is mostly for a LED indicator. If you want a dashboard reading, you need the ohmages from the petrol gauge. For the Vectra it was 190-38 ohm I guess. We can still make this, no problem.
If you have a separate LED indicator you need the 0-90 or 0-95 ohms. If you want the reading on the petrol gauge, you need f.e. 190-38 ohms
It is important for me to know on what you see the content of your LPG tank.
Do you read it on the dashboard meter (when you drive on LPG, the meter show LPG level, and when you drive on petrol you see the petrol level)
or do you have a separate LED indicator for the LPG level
.

Astia sunt nebuni ma?Nu-s sanatosi la cap cu leedurile lor?Pai era indicare pe led atunci in 1992?Senzorii aia sunt pt indicare clasica pe ac,nu pe led

Imi vine sa innebunesc ca nu ma pot intelege cu ei,iar ei nu inteleg nimic din ce incerc sa le explic....

6

Re: Schema de conectare nivel GPL

De remarcat este prima fraza ! Deci ei se refera la un traductor cu valori apropiate de cel care exista la benzina (pe care tu nu il posezi) si este normal sa fie asa, fiindca altfel  SIGUR indicatia pe ceasul masinii va fi total eronata. Nu inteleg nici eu, olandezii au avut la seturile de instalatii 3 variante de traductoare pt GPL (1 pentru indicatorul din bord si 2 pentru indicator independent cu LED-uri) ? Dupa cum scriu acolo, probabil ca da, devreme ce le pomenesc.

7 (edited by bogdan.coman 2013-11-28 21:29:59)

Re: Schema de conectare nivel GPL

pana la urma zici ca ma poti ajuta sau nu smv?Eu zic sa incercam sa-l legam conform schemei daca tu zici ca ti se pare usor si logic,si daca arata eronat asta e macar incerc,da poate am noroc si-mi arata cum trebuie nivelu in bord cu acel releu.Pana nu incerc nu voi sti niciodata.Olandezii abereaza acolo dupa parerea mea.Ei cred ca n-au inteles ca eu incerc sa fac o instalatie de acum 20 ani..si au impresia ca vreau sa fac una din asta NOUA pe baza de led-uri cum se poarta acum
Olandezii vietii ca ma scot din sarite cu instaltiile lor,ca le au GREOAIE si indescifrabile, nu sunt simple si banale ca astea italiene.....Zici ca le-au facut special codate sa le stie doar ei si altii nu.
Daca vrei sa ma ajuti spune-mi din ce oras esti si ma deplasez eu acolo,si platesc bineinteles

8

Re: Schema de conectare nivel GPL

Cu placere. Insa nu acum, iarna, fiindca nu am garaj si tineretea a trecut de mult. Las-o si tu pe la primavara. Tinem legatura si poate facem o treaba chiar buna (indiferent de modelul sondei). Sunt din Bucuresti.

9 (edited by bogdan.coman 2013-11-28 22:54:35)

Re: Schema de conectare nivel GPL

mda si la primavara o sa zici ..las-o cand vine vara ca e mai cald,si cand vine vara o sa zici ca esti plecat in concediu si tot asa smile)

Pai da-mi un nr de mobil  sa putem lua legatura la primavara daca e,Ca atunci probabil ca n-o sa mai intri pe acest forum.Nu te sun pana la primavera,dar sa-l am in agenda de tel

Mersi oricum

10 (edited by smv 2013-11-28 23:16:06)

Re: Schema de conectare nivel GPL

Poate daca dau in primire, fiindca am spus ca nu mai sunt demult tanar. Ma gasesti in permanenta pe cieloclub si nu numai. Am mai avut o situatie ca a ta si aproape s-a finalizat insa omu' a vandut masina si lucrarea s-a oprit la finalizare. De ce nu te-ai gandit cateva zile in urma cand era cald ? Eu nu mai pot sta in frig si apa (30 de ani de santier mi-au pus capac. Trebuia sa creeze cineva, altfel ce mai era de furat ?). Scuze.

11 (edited by bogdan.coman 2013-11-28 23:53:20)

Re: Schema de conectare nivel GPL

ok am inteles .
daca intre timp altcineva care ma poate ajuta ramane valabil,daca nu merg pe mana lui smv la primvara.

12 (edited by bogdan.coman 2013-11-29 02:59:04)

Re: Schema de conectare nivel GPL

loooool, mi-au trimis mail olandezii iar si mi-au incercuit acolo pe fotografie un surubel si mi-au scris : Take out this M3 screw
Ce vor sa spuna cu asta? ==))))
De ce sa scot acel surub? ++))))

http://i.imgur.com/GKqI4Fg.jpg

13

Re: Schema de conectare nivel GPL

Jucausi olandezii ! Se pare ca trateaza problema ca un joc de copii (rece - cald - ...). Eu as fi zis ca acolo se leaga papucul firului de masa.

14 (edited by bogdan.coman 2013-11-29 16:39:28)

Re: Schema de conectare nivel GPL

Mi-au dat raspuns dc au incercuit acel surubel si m-au pus sa-l dau afara:

Because on the bottom might still be a white label with the ohmages on it.
We do not make the L.5 anymore since 1998. The L.7 is just a new type and works exactly the same. All the L.7 are on the outside exactly the same, only on the inside there are diffenrences for the ohmages. Some are 0-90 ohm, some are 0-95 ohm and some are 190-38 ohm, some are 95-5 ohm etc. You cannot see it on the outside. Only on the with label on the bottom there is the ohmage mentioned.
Please let me know if you found something, if not, I will send you a 190-38 ohm. You try it and when it work OK, you can pay it.
Best regards,
Margo

problema este ca nu e trecuta nici o valoare acolo...
si totusi asa de generosi sunt de au incredere sa-mi trimita intai marfa si dupa aia sa le-o platesc?
Sunt cei mai tari olandezii big_smile
Sincer mi-e jena sa-i spun ca sunt din Romania,cand o auzi ca-s din Romania,nu numai ca nu mai trimite nimic,dar nici nu mai vb u mine...la cat de mult ne "iubesc" olandezii pe noi ca rasa

15

Re: Schema de conectare nivel GPL

Pai ce dreaq sa scrie in fundul unei gauri de 3 - 4 mm ??? Poate trebuie microscop !
Generoasa oferta. Trimite-le o poza cu gaura, poate "se leaga" ceva; n-or fi toti politicieni scarbosi ci oameni normali.

16 (edited by bogdan.coman 2013-12-01 19:22:45)

Re: Schema de conectare nivel GPL

am gasit pe internet o poza cu instalatia completa.Era dintr-un anunt de acum 1 an si ceva,cu cineva care o vindea completa:(
Daca il vedeam anuntul acum 1 an o cumparam toata sad
Vad in poza o cutiuta neagra.Eu nu o posed pe aia.Ce o fi?

http://i.imgur.com/0NCjfsa.jpg

Sincer singuru lucru care mi l-as dori este sa AFLU macar toate piesele care au fost pe instalatia mea.Macar sa le vad pe internet sad
Ca din aceasta poza nu inteleg mare lucru,vad doar multe fire,conducte,furtune si atat neutral

17

Re: Schema de conectare nivel GPL

??? Si, pe deasupra, mai este si neclara.

18

Re: Schema de conectare nivel GPL

cutiuta neagra pare sa fie lambda control, eu am exact asa intalatie pe vectra mea... daca instalatia ta e exact la fel si merge bine, adica nu se aprinde check engin pe gaz, atunci ai si tu aceasta cutiuta

19

Re: Schema de conectare nivel GPL

daca te mai inereseaza schema as putea sa te ajut, o sa incerc sa ma uit la mine cum e legat sensorul de nivel.... la mine arata la bord insa nu arata corect... probabil sensorul e defect si nu arata corect

20

Re: Schema de conectare nivel GPL

inca o intrebare... dar acel robinet electronic (dozator) de pe furtunul din partea dreapta a pozei, il ai? sau la tine se regleaza cu robinet manual?

21 (edited by bogdan.coman 2014-05-03 13:09:29)

Re: Schema de conectare nivel GPL

in sfarsit am reusit sa conectez senzorul de nivel si-mi arata cum era inainte datorita colegului smv.Sa-i dea Dumnezeu sanatate pe unde umbla.In sfarsit a reusit un om sa ma ajute sa leg acest sensor de nivel olandez.Cred ca de 4 ani de zile ma chinui sa-l leg si nimeni n-a stiut sa ma ajute big_smile.Daca am 20l de benzina in rezervor, acu de la litrometru sta pe 20.Daca am 30l de gaz si comut gaz se urca in timp real acu la 30 l.Ce sa mai pe mine unu m-a fascinat chestia asta,si mi se pare mult mai precisa indicare pe ac decat indicarile moderne pe leduri,din simplu motiv ca sti mult mai précis cat gaz ai in rezervor.Daca acu e pe 15 sa zicem ,15 l ai précis,la indicarile pe leduri se aprind 4 leduri sau 3,da nu stii exact ca la indicare pe ac cati litri de gaz mai ai exact.Acolo trebuie sa faci calcule:D
Si ca o concluzie inca o data imi mentin parerea ca olandezii sunt cei mai tari la instalatii lpg.Nu-i intrece nimeni.Italienii sunt slabi pe langa ei big_smile

p.s inca o chestie,olandezii au avut dreptate cand mi-au trimis mail si mi-au spus ca acel sensor lucreaza in plaja 190-38 ohm.Nici prin cap nu mi-a dat ca poate sa lucreze in plaja asta,pentru ca daca nu ma insel senzorii italieni lucreaza de regula in plaja uzuala de 0-90 ohm

22

Re: Schema de conectare nivel GPL

Salut!Am o mare rugaminte in legatura cu senzorul gpl de pe butelia originala de Opel din anii "90.Am aceeasi problema .A trebuit sa schimb butelia originala cu una toroidala si nu-mi mai indica la bord nivelul de gpl ca la cea originala.Am inteles ca ai reusit sa montezi pana la urma senzorul original.Ti-as fi foarte recunoscator daca mi-ai explica cum ai legat senzorul la butelia noua ca sa indice la bord.Multumesc mult!